Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Vládě věří pouze šestina Čechů. Prezidentovi těsná většina, ukázal průzkum

Koaliční partneři na tiskové konferenci po ukončení schůze Poslanecké sněmovny. Vláda Petra Fialy hlasování o nedůvěře vlády ustála. Na fotografii zleva: Markéta Adamová Pekarová (TOP 09), Marian Jurečka (KDU-ČSL). Petr Fiala (ODS), Vít Rakušan (STAN) a Ivan Bartoš (Piráti). (2. září 2022) foto:  Petr Topič, MAFRA

Důvěra v ústavní instituce poklesla. Vládě věří pouze šestina společnosti, prezidentovi pak 52 procent občanů, tedy o 6 procent méně než v předchozích průzkumech. Nejvyšší důvěře se těší starostové a obecní zastupitelstva. Spokojenost se současnou politickou situací vyslovilo pouhých 10 procent občanů. Šetření provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
  17:22

CVVM Sociologického ústavu Akademie věd provedlo šetření, ve kterém položilo vybraným občanům otázku, zda důvěřují základním ústavním institucím.

Prezidentovi věří nadpoloviční většina. Získal důvěru 52 procent občanů, z nichž mu 14 procent „rozhodně důvěřovalo“ a 38 procent „spíše důvěřovalo“. Nedůvěru mu pak vyslovilo 46 procent respondentů, zbylá 2 procenta respondentů se nedokázala rozhodnout.

Důvěra v prezidenta Pavla se v předchozích třech průzkumech držela na 58 procentech, tudíž, dle aktuálního šetření, mírně poklesla. Stále je však vyšší než u jeho předchůdce.

Vládě důvěřovalo pouze 17 procent české veřejnosti, z toho 2 procenta zvolila odpověď „rozhodně“ a 15 procent „spíše“. Naopak asi čtyři pětiny, tedy 81 procent občanů vládě nedůvěřovalo.

Poslanecká sněmovna získala důvěru u 18 procent občanů, z toho pouze 1 procento odpovědělo „rozhodně“ a 17 procent „spíše“. Celých 78 procent občanů nemá ve Sněmovnu důvěru.

Senát získal kladný výsledek u 29 procent občanů a u 66 procent naopak výsledek záporný. I zde výsledky oproti předchozím průzkumům klesly. Konkrétně se jedná o pokles důvěry o 4 procenta.

Nejlépe dopadli starostové

Na krajské úrovni převažuje důvěra, a to v případě zastupitelstev i hejtmanů. Krajským zastupitelstvům důvěřuje 44 procent respondentů. Nedůvěřuje jim 36 procent. Zbylých 20 procent zvolilo variantu „nevím“.

Hejtmanům a pražskému primátorovi věří 42 procent obyvatel. Nedůvěra dosahuje 38 procent.

Nejlépe dopadla obecní zastupitelstva s výsledkem 62 procent a starostové s 67 procenty.

Spokojenost se současnou politickou situací vyjadřovalo jen 10 procent občanů.. „Ani spokojeno, ani nespokojeno“ se cítilo být 20 % obyvatel ČR. Nespokojenost s politickou situací dalo najevo 69 procent dotázaných. V porovnání s posledním šetřením se hodnocení politické situace zhoršilo.

Výzkum probíhal od konce září do začátku prosince roku 2023. Účastnilo se jej 913 respondentů ve věku od 15 let.

Autor: