Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ubylo domácností, které si myslí, že si finančně pohoršily

Bydlení u rodičů - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bydlení u rodičů - ilustrační | foto: Shutterstock

PRAHA 45 procent Čechů se domnívá, že si jejich domácnost za své příjmy může nakoupit méně než před rokem. Loni byli ještě skeptičtější. Lehce stoupl počet těch, kteří si myslí, že si finančně polepšili.

45 procent lidí se domnívá, že si jejich domácnost může za své příjmy nakoupit méně než před rokem. Loni si to myslelo 60 procent lidí. Naopak o 11 bodů na současných 45 procent stoupl počet těch, kteří tvrdí, že reálný příjem jejich domácnosti je zhruba stejný jako před rokem.

O něco více než před rokem si mohou nakoupit domácnosti osmi procent dotázaných, loni totéž uvedlo pět procent Čechů. Vyplynulo to výsledků průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), zveřejněných v úterý.

ČTĚTE TAKÉ:

V porovnání s předloňským rokem (tedy rokem 2013) se podíl lidí, kteří si mohou za svůj příjem koupit údajně méně než před rokem, snížil ještě výrazněji, a to o 23 procentních bodů. Odpovědi respondentů se nyní tak vrátily na úroveň z let 2009 až 2011, uvedlo CVVM.

Jak Češi vidí inflaci?

Proti loňskému průzkumu se zlepšilo i mínění dotázaných o inflaci a jejich inflační očekávání.

Podle 44 procent lidí je současná inflace přijatelná, loni si to myslelo o šest bodů méně lidí. O sedm bodů na 39 procent se naproti tomu snížil počet těch, kteří inflaci označují za nepřijatelnou. Na otázku nedokázalo odpovědět 17 procent respondentů.

A co kurz měny?

Více než polovina veřejnosti současně očekává, že se měna letos nějak zhodnotí. Z toho 42 procent předpokládá, že za stejné peníze jako dnes si letos bude moci nakoupit trochu méně, podle 13 procent však mnohem méně. Šestatřicet procent lidí si myslí, že na tom budou v tomto ohledu stejně, a čtyři procenta prý lépe.

Proti loňskému zjišťování tak o 19 procentních bodů ubylo lidí, kteří předpokládají, že za stejné peníze nakoupí méně než dnes, a o 15 bodů se zvýšil počet těch, kteří čekají, že nakoupí stejně.

Emoční odpovědi

Odpovědi ohledně reálných příjmů domácností souvisí podle CVVM s tím, jak občané hodnotí současnou ekonomickou situaci v Česku. Ti, kteří ji hodnotí jako dobrou, častěji uváděli, že za současný příjem své domácnosti mohou nakoupit stejně nebo více než před rokem.

Češi, kteří měli na ekonomickou situaci ČR opačný názor, za svůj příjem mohou nakoupit prý méně. Pohled na vývoj reálného příjmu se také zlepšuje s rostoucím vzděláním a faktickým příjmem a zhoršuje se s rostoucím věkem. Skeptičtější jsou v pohledu na vlastní příjem i důchodci, nezaměstnaní a voliči levicových stran.

CVVM provedlo průzkum v době od 12. do 19. ledna mezi tisícovkou lidí starších 15 let.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!