23. března 2017 12:34, aktualizováno  14:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lítost Dahlgrenovi nepomohla, odvolací soud mu za čtyři vraždy potvrdil doživotí

U Vrchního soudu v Olomouci začalo 23. března odvolací jednání s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U Vrchního soudu v Olomouci začalo 23. března odvolací jednání s... | foto: ČTK

OLOMOUC / PRAHA U Vrchního soudu v Olomouci ve čtvrtek vyvrcholilo odvolací řízení s Američanem Kevinem Dahlgrenem, který je obžalovaný ze čtyřnásobné vraždy. Odvolací soud mu potvrdil doživotní trest. Dahlgrenovi nijak nepomohlo, že nad svým činem vyjádřil lítost.

„Odvolání obžalovaného se zamítá,“ pronesl klíčová slova soudce Jaroslav Holubec. Podle něj jsou splněny všechny podmínky pro uložení doživotního trestu, verdikt je pravomocný. Američan by tak měl strávit zbytek života za mřížemi. Ve své závěrečné řeči se přitom přiznal, že svého činu lituje. Dahlgren podle svých čtvrtečních slov nebyl v době činu schopný jednat racionálně, přesto neexistuje žádná omluva, uvedl.

„Důkazy svědčí o tom, že to byl obžalovaný, kdo poškozené postupně všechny čtyři usmrtil. Usmrtil je úmyslně, jako pachatel příčetný se zcela zachovanými rozpoznávacími a nepodstatně sníženými ovládacími schopnostmi. Počet obětí a způsob provedení činu zakládá k právní kvalifikaci, kterou soud použil, tedy zločin vraždy,“ uvedl soudce Holub

Odvolací senát v čele s Holubcem poukázal na extrémní míru brutality Dahlgrenova činu. „Postupně, tak jak byly oběti usmrcovány, jim bylo zasazeno 29, 27, 11 a osm ran působících převážně na hlavy a krk obětí, při kombinaci ran sečných a bodných,“ uvedl soudce Holubec. Senát podtrhl i zvlášť zavrženíhodný způsob, jímž Američan postupoval. Jednu oběť napadl zezadu, další dvě v posteli a poslední oběť na místo činu nalákal.

Při odvolání se hrálo o Dahlgrenovu příčetnost, revizní znalci ji potrdili

Odpolednímu rozsudku předcházela vyjádření revizních znalců. Hlavním tématem odvolacího řízení se stalo, do jaké míry byl Dahlgren v době čtyřnásobné vraždy příčetný. Znalci před olomouckým soudem potvrdili, že Američan je za své jednání odpovědný.

Kevin Dahlgren sice trpí podle odborníků závažnou poruchou osobnosti, která však významně nesnižuje jeho rozpoznávací a ovládací schopnosti. Ve svém revizním posudku se tak znalci shodli se závěry brněnských soudních znalkyň, podle kterých je příčetný. Muž obžalovaný ze čtyř vražd se autorům revizního posudku svěřil se zabitím svých příbuzných, detailně jim popsal i způsob vražd.

K činu jej prý vedl vnitřní hlas, krvavou oběť měl přinést z pokrevní linie. Podle znalců existuje vysoká pravděpodobnost opakování činu, navrhli proto zabezpečovací detenci. Motiv činu lze podle odborníků vysvětlit pouze poruchou osobnosti. Dahlgren trpí podle odborníků disociální a emoční nestabilitou osobnosti. Muž si podle nich vytvořil vnitřní dialog, sám se sebou rozmlouval, a řešil tak svou celoživotní agresivitu. Znalci přitom vyloučili schizofrenii nebo kombinaci jiných poruch.

U Vrchního soudu v Olomouci začalo 23. března odvolací jednání s...
Kevin Dahlgren u Vrchního soudu v Olomouci.

Dahlgren přiznal svou touhu po zabíjení

„Jedná se o poruchu osobnosti, která nesnižuje významně rozpoznávací a ovládací schopnosti. Schopnosti rozpoznávací, rozpoznat protiprávnost jednání, jsme hodnotili jako zachovalé. Sám uvedl, že v době činu si uvědomoval, že je to protiprávní a bude potrestán,“ uvedl primář psychiatrické nemocnice v Bohnicích Jiří Švarc. Ovládací schopnosti jsou podle odborníků nepodstatně sníženy poruchou osobnosti.

Čtyřnásobná vražda v Brně

K tragickému incidentu došlo 22. května 2013 v Brně-Ivanovicích, kdy Kevin Dahlgren vraždil v domě svých příbuzných. Toho dne připravil o život svou tetu, jejího muže a jejich dva syny.
Všichni zemřeli na místě v důsledku mnoha bodných a řezných zranění, Dahlgrenův útok neměli šanci přežít. Nejmladší oběť před usmrcením Američan těžce zranil 11kilogramovým kamenem.

Američtí znalci naopak uvedli, že schopnosti obžalovaného byly v době spáchání skutku podstatně sníženy až vymizelé. „S vědomím, že jde o nejprestižnější americké znalce, jsme tyto posudky hodnotili jako účelově napsané pro obhajobu, které se nezabývají detaily, kterými by se měl posudek zabývat,“ reagoval však Švarc. Před svou závěrečnou řečí Dahlgren popřel, že by věděl, že jedná proti zákonu. „Nevěděl jsem, že je to protizákonné. Věděl jsem ale, že mě lidé nebudou mít rádi,“ prohlásil.

Revizní znalci zároveň uvedli, že existuje vysoká pravděpodobnost, že obžalovaný své jednání zopakuje. Dahlgren jim prý přiznal celoživotní touhu po zabíjení. „Proklamoval, že měl chuť se dopustit nějakého násilí vůči dozorcům. Přemýšlel prý nad tím, že by zabil dozorce nebo spoluvězně a utekl. Vzhledem k vysoké nebezpečnosti pobytu na svobodě navrhujeme zabezpečovací detenci,“ doplnil primář bohnické psychiatrické nemocnice.

ČTK, jhoJan Horák

Najdete na Lidovky.cz