Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud nařídil kontrolní posudek na příčetnost Dahlgrena. Trest by se mohl změnit

Ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

BRNO Odvolací Vrchní soud v Olomouci nařídil revizní psychiatrický posudek na příčetnost Kevina Dahlgrena, kterému letos uložil brněnský soud doživotí za vraždu jeho čtyř příbuzných v Brně. Uvedla to čtvrteční Mladá fronta Dnes. Podle předchozích posudků netrpěl Dahlgren v době činu žádnou závažnou duševní poruchou, a tudíž byl zodpovědný za své jednání. Proto dostal doživotí.

Nový posudek by však mohl trest zvrátit a Američan by mohl v krajním případě při uznání nepříčetnosti skončit v psychiatrické léčebně místo zabezpečovací detence. Už brněnský soud se zabýval tím, zda byl Dahlgren v době vražd příčetný, či nikoliv.

Jeho advokát Richard Špíšek poukazoval na to, že je jeho klient psychicky nemocný, což tvrdili i lékaři ve Spojených státech po jeho zadržení. Navrhoval proto už Krajskému soudu v Brně revizní posudek. Ten ho ale odmítl a poslal Američana za mříže na doživotí na základě posudků psychiatričky Mileny Zimulové a psycholožky Beaty Nour Mohamadiaové, podle kterých v době činu netrpěl závažnou duševní poruchou ani psychózou. Podle nich má poruchu osobnosti, která však neznamená, že by se v době tragédie nemohl ovládat. „Vrchní soud nám vyhověl v tom, co jsme požadovali. Chtěli jsme vypracovat revizní psychiatrický posudek,“ řekl MfD Špíšek.

Nový posudek vypracuje podle listu primář ochranné léčby Psychiatrické léčebny v Bohnicích Jiří Švarc, který na to má čas do 31. března.

Dahlgren podle rozsudku v květnu roku 2013 zavraždil v Brně-Ivanovicích čtyři členy rodiny, u které dočasně bydlel. O život přišel muž, žena a jejich dva synové, z toho jeden byl nezletilý. Podle obžaloby nejprve napadl tři z nich, tetě zasadil 17 bodných a sečných ran pravděpodobně kuchyňským nožem, jejímu manželovi 29 bodných a sečných ran, synovi dalších 17. Jako posledního zřejmě usmrtil druhého syna, kterého napadl kamenem a poté nožem. Některé z obětí se pokusil zapálit. Dahlgren se k činu nikdy nepřiznal.

Spojené státy americké ho vydaly do Česka jako svého prvního občana v loňském roce. Když mrtvé v Ivanovicích objevili, vracel se Dahlgren už do USA. Hned po příletu ho Američané zadrželi.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!