Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dal raději přednost Škrlovi než dívce

Česko

  12:34
BRNO - V turistickém oddíle vedeném Josefem Škrlou panoval již před rokem 1989 tuhý řád, přičemž jeho členové byli svým vůdcem zmanipulovaní. Soudu to při projednávání kuřimské kauzy řekl jeho někdejší člen a syn známé herečky Zdeny Herfortové Tomáš.

Dcera Josefa Škrly Barora patří v Kuřimské kauze mezi obžalované. Sama tvrdí, že je obětí. foto: Tomáš HájekLidové noviny

Podle některých informací stojí za brutálním týráním chlapců Ondry a Jakuba náboženská sekta vedená právě Škrlou. Zatímco on je dlouhé měsíce nezvěstný, jeho příbuzní a známí čelí před brněnský krajským soudem obvinění z mučení chlapců.

Herfort popsal Škrlu jako člověka, který z turistického oddílu plného
mladých chlapců vytvořit velmi úzce uzavřenou skupinu věnující se nejprve východní filozofii a józe a pak myšlenkám vycházejícím z náboženského uskupení Hnutí Grálu.

Uvozovky dolníMusel před nimi utíkat (člen, který se rozhodl odejít z oddílu). Říkal jsem mu (Skálovi), proboha, co se děje, co to děláteUvozovky horní


"Byl to takový postupný, logický vývoj," vysvětlil svědek. Škrla dokázal podle něj chlapce dokonale zmanipulovat. Herfort uvedl příklad, kdy toužil jako chlapec navštívit svoji dívku. Když k tomu ale dostal povolení od Škrly, předčasně se vrátil se slzami v očích za přáteli z turistického oddílu, protože bez nich nebyl v postatě schopen existovat.

Škrla byl podle něj patrně agentem Státní bezpečnosti (StB). Dokázal totiž turistický oddíl za doby tuhé totality v tehdejším Československu vzít na výlet do rakouského Vompembergu, v němž je hlavní sídlo uskupení Hnutí Grálu. V té době ale byl již původně turistický oddíl spíše chlapeckou náboženskou skupinou.

"Myslím si, že byl schopen Škrla zmanipulovat kohokoli," uvedl Herfort. Dívky podle něj v oddíle nebyly. Pokud do něj začaly chodit, byly z něj vypuzeny. Svědek poukázal na to, že Škrla bral "své chlapce" na extrémní výlety, na nichž si sahali na dno svých sil, na brigády, na nichž téměř vypouštěli duši. Touhou všech členů přitom bylo těšit se co největší přízně Škrly.

Herfort přerušil své vazby s oddílem kvůli dívce. Po roce 1989 vznikl z oddílu skautský oddíl Mravenci. Část lidí obžalovaných z týrání chlapců bylo členem uskupení Mravenci.

Jednou z klíčových postav oddílu byl také herec Viktor Skála. V procesu dosud několik svědků vypovědělo, že patřil ke Škrlovým nejbližším přátelům.

Herfort dnes barvitě uvedl, že i Skála byl zmanipulován. Odchody lidí z oddílu byly všemi členy velmi těžce prožívány. Svědek uvedl, že jednoho z mladíků za to dokonce zmanipulovaní členové oddílu pronásledovali. Do toho se podle Herforta zapojil i jeho přítel ze studií Skála.

"Musel před nimi utíkat (člen, který se rozhodl odejít z oddílu). Říkal
jsem mu (Skálovi), proboha, co se děje, co to děláte," uvedl Herfort. Skála je předvolán s dalšími Škrlovými přáteli jako svědek na čtvrteční jednání soudu.

Autor:

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Mohlo by vás zajímat