17. září 2008 13:04, aktualizováno  13:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dalík a Večerek chtěli Kořistku uplatit

Bývalý unionistický poslanec Zdeněk Kořistka u soudu prokázal, že mu Marek Dalík a Jan Večerek nabídli v roce 2004 úplatek.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý unionistický poslanec Zdeněk Kořistka u soudu prokázal, že mu Marek Dalík a Jan Večerek nabídli v roce 2004 úplatek. |

OLOMOUC Bývalému unionistickému poslanci Zdeňkovi Kořistkovi se u olomouckého vrchního soudu podařilo prokázat, že mu Marek Dalík a Jan Večerek nabídli v roce 2004 úplatek. Oběma mužům, kteří na Kořistku podali žalobu na ochranu osobnosti, se musel původně podle verdiktu krajského soudu omluvit a zaplatit jim dohromady 30.000 korun. Odvolací soud však toto rozhodnutí zrušil. Rozsudek je pravomocný.

Dalík a Večerek ale proti verdiktu podají dovolání k Nejvyššímu
soudu. "Žalovanému se podařila prokázat pravdivost jeho tvrzení," řekl předseda senátu Jan Zavrtálek.

Policie a státní zastupitelství se možná budou opět zabývat kauzou Kořistka. "Spis si vyžádám a prostuduji ho," řekla šéfka ostravského státního zastupitelství Tamara Kornasová, která vyšetřování kauzy dozorovala. Teprve pak zváží, zda znovu otevře trestní kauzu. "Civilní řízení pro nás není závazné. Je ale možné, že se v něm objevily nové důkazy, které by mohly vést k novému vyšetřování. To ale v tuto chvíli nevím. Proto potřebuji spis prostudovat," vysvětlila.

Spor se týká údajné úplatkářské aféry z poloviny roku 2004. Kořistka tehdy uvedl, že mu spolupracovník šéfa ODS Marek Dalík a lobbista Jan Večerek nabídli desetimilionový úplatek a místo velvyslance v Bulharsku za to, že nepodpoří vznikající vládu Stanislava Grosse (ČSSD). Oba to od začátku odmítali.
Podle soudce však již krajský soud zjistil, že Kořistkovi místo velvyslance nabídli. "Nesprávně však soud dospěl k tomu, že šlo o nereálnou nabídku. Důležité je, že nabídka padla. Není ani věrohodné, že šlo o žert. O takových věcech se nežertuje. K reálné nabídce o postu velvyslance došlo," podotkl předseda senátu.

Odvolací soud během minulého jednání navíc doplnil dokazování tím, že Kořistku vyslechl. "Odvolací soud jeho výpovědi uvěřil. Jestliže uváděl pravdu ohledně postu velvyslance, není důvod mu neuvěřit, že se jednalo i o penězích," doplnil předseda senátu.

Exposlance rozsudek překvapil
Kořistka byl po vyhlášení rozsudku v šoku. "Po čtyřletém martýriu jsem nevěřil, že v justici je ještě nějaká spravedlnost. Je to pro mě obrovské zadostiučinění. Je to pouze jeden z kroků, abych očistil své jméno a dokázal, že to, co jsem tvrdil, byla pravda," řekl Kořistka.

Verdikt odvolacího soudu tak zcela změnil rozsudek ostravského krajského soudu, u kterého Kořistka v této kauze prohrál. Soud tehdy uvedl, že se bývalému poslanci nepodařilo prokázat, že by mu úplatek muži nabídli. Proti verdiktu se všichni odvolali. Dalík i Večerek navíc žádali, aby jim bývalý poslanec kromě omluvy zaplatil jako náhradu podstatně více, každému půl milionu korun.

Dalíka a Večerka nakonec kvůli Kořistkovu tvrzení prověřovala protikorupční policie. Obvinila je z toho, že peníze a místo velvyslance nabídli z pověření ODS. Žalobce je nejdřív odmítl vzít do vazby a později jejich stíhání zrušil. Případ byl dvakrát odložen, verdikt potvrdila i nejvyšší žalobkyně. "Pokud by se něco takového potvrdilo, pan Dalík a Večerek by nepochybně v kriminálu skončili. Podle mě ten zájem policie byl velký," řekl již dříve obhájce Večerka Stanislav Devátý.

"Člověk, který poukáže na korupci, tak nakonec skončí u soudu v roli obžalovaného. Je to impulz v uvozovkách pro lidi, jak se mají v případě korupce zachovat, že je lepší o všem naprosto mlčet a nemít problémy, jako mám já," komentoval svou situaci při minulém jednání Kořistka.

Kauza tehdy vzbudila rozruch na politické scéně. I proto že mezi odposlouchávanými se prý ocitl také předseda ODS Mirek Topolánek, kterému údajně policie prověřovala i bankovní účet. Kauza však výrazně zasáhla i do Kořistkova života. Hrozilo mu navíc, že na dalších poplatcích, které by musel podle rozhodnutí soudu uhradit, by zaplatil více než tři čtvrtě milionu korun. Nyní mu naopak soudní náklady uhradí protistrana.

Bývalého unionistického poslance navíc čeká ještě jeden soud. Pražský městský soud loni v říjnu rozhodl, že se musí navíc omluvit ODS a zaplatit jí 100.000 korun za nařčení z úplatkářství. I proti tomuto se bývalý poslanec odvolal, odvolací soud se zatím nekonal. "Věřím, že i tam na základě tohoto rozsudku se má šance na úspěch tím pádem velice zvyšuje," dodal Kořistka.

Lidovky.cz, ČTK