Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Další atak proti přetáčení tachometrů. Náhled do STK

Česko

PRAHA Chystáte se koupit desetileté auto a žasnete nad jeho zanedbatelným počtem najetých kilometrů? Svou koupi raději odložte.

Je totiž dost pravděpodobné, že údaj na tachometru lže. Auto může mít najeto klidně i o sto tisíc kilometrů více.

V Česku totiž jen kvete byznys s falšováním tachometrů. Podle posledních odhadů jezdí po silnicích až milion vozidel, která mají ve skutečnosti najeto více kilometrů, než uvádí jejich počítadlo.

Tristní situaci se pokouší vyřešit ministerstvo dopravy. Plánuje převratný krok. Řidičům chce totiž v příštím roce zpřístupnit nyní neveřejnou databázi stanic technické kontroly. Lidé by se mohli na internetové stránce anonymně dotázat na konkrétní SPZ a systém by jim poté vypsal přehled všech uskutečněných technických prohlídek daného vozu – včetně počtu najetých kilometrů. „Tuto změnu jsme již prodiskutovali s šéfem dopravní meziresortní komise Stanislavem Humlem, který ji podpořil. Novinka by mohla začít platit v průběhu příštího roku, protože pro její zavedení musíme změnit zákon o podmínkách provozu na pozemních komunikacích,“ popisuje stav novinky Josef Pokorný z ministerstva dopravy. Návrh o nahlížení do údajů STK je už v pořadí druhým ministerským útokem proti falšování počtu ujetých kilometrů. Před několika týdny totiž dopravní resort přišel s návrhem zapisovat stav tachometrů do technického průkazu při každé změně vlastníka. „Přicházíme s myšlenkou, že při každém takové změně bude stav kilometrů zaznamenán do technického průkazu. Má to být vodítko pro řidiče, aby se nenechali oklamat,“ říká mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Odborníky na boj proti přetáčení tachometrů ale návrh příliš neoslnil. Má totiž jednu výraznou slabinu. „To opatření je špatné. Stát tím vlastně zlegalizuje lživý počet kilometrů u dovezených aut. Téměř každé druhé auto dovezené z ciziny má totiž poupravený stav tachometru. A ten se samozřejmě přetáčí ještě před první registrací v Česku,“ namítá Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia, která se specializuje na odhalování aut s přetočeným tachometrem.

Ministerstvo námitku přijímá, ale brání se tím, že i když nebudou údaje v technickém průkazu vždy pravdivé, bude to pro řidiče lepší než nynější chaos.

JAK SE PODVÁDÍ

* V Česku jezdí zhruba jeden milion aut s přetočeným tachometrem.

* Falšováním kilometrů se živí stovky lidí, kteří umělým omlazováním vozů způsobují miliardové škody.

* Sami si za přetočení tachometru o libovolný počet kilometrů účtují zhruba 500 korun a celá operace jim zabere maximálně půl hodiny. * Biti jsou především zákazníci, kteří si nevědomky kupují vůz v daleko horším technickém stavu, než se domnívají.

* Trpí i prodejci ojetých aut, kteří se snaží původ a historii svého vozového parku ověřovat.

* Přetáčení tachometru není v Česku trestným činem.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!