28. července 2015 8:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Další dragounská jízda. Na podzim Českem projedou americké transportéry

Konvoj amerických obrněných transportérů v Pardubicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Konvoj amerických obrněných transportérů v Pardubicích. | foto: Michal Klíma, MAFRA

PRAHA Jednotky americké armády dislokované na evropských základnách se chystají na velké cvičení v Maďarsku. Desítky kolových obrněných transportérů Stryker tam vyrazí v září a říjnu z bavorského Vilsecku po vlastní ose, projedou i Českou republikou.

„Je to příležitost, jak posílit naše spojenectví a partnery v regionu,“ popisuje podzimní „krasojízdu“ mluvčí americké armády Joe Buccino pro web Military.com. Velitel 2. motorizovaného pluku John Meyer pak vysvětluje, že až vozidla Stryker a američtí vojáci překročí Dunaj, stráví v Maďarsku celkově dva měsíce společným tréninkem s tamějšími kolegy v rámci cvičení Brave Warrior.

Sedm set kilometrů dlouhá jízda střední Evropou má podle Američanů ujistit alianční partnery, že jim budou v případě potřeby nablízku. Jde především o reakci na vyhrocenou zahraniční ruskou politikou, která se projevuje na východě Ukrajiny a na Krymu. „Země, s nimiž cvičíme, jsou znepokojeny Ruskem jako hrozbou pro stabilitu kontinentu. My chceme silnou Evropu,“ poznamenal Buccino. John Meyer už dřív upřesnil, že Spojené státy a NATO ovšem nevnímají Moskvu jako protivníka.

Přesné trasy transportérů se zatím upřesňují, ještě tedy není jasné, kudy Českou republiku na začátku podzimu projedou. Nyní je pravděpodobné, že z Bavorska přijedou po plzeňské dálnici do Prahy, odtud pak po D1 do Brna a dál do Bratislavy a Maďarska.

Především děti lezly do transportérů, vojáci je vysazovali i na korby aut.
Američtí vojáci si přivítání v Česku při průjezdu do Pobaltí užili.

„Obrněné transportéry Stryker mají takové schopnosti, které jiné útvary v americké armádě nedokážou nabídnout – schopnost manévrovat po celé alianci,“ vysvětlil John Meyer pro Military.com.

Sto dvacet vozidel „dragounů“ z Vilsecku se v Česku objevilo už na přelomu letošního března a dubna, kdy se američtí vojáci vraceli ze cvičení v Pobaltí. Jejich tehdejší průjezd se změnil v oslavy, podél cest je zdravily tisíce lidí, další davy pak dorazily do pražské Ruzyně, kde Američané jeden den odpočívali.

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!