Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další Havel: Korespondence a Spisy 8

Česko

Osmý svazek svých Spisů z nakladatelství Torst představil včera Václav Havel v nové expozici Knihovny Václava Havla v Hergetově cihelně v Praze. Kniha se skládá ze tří částí: první shrnuje projevy a další texty z let 1999-2006, z nichž podstatná část vychází knižně poprvé. Další část svazku přináší druhé vydání Havlovy knižní literární koláže Prosím stručně. Třetí část tvoří (po nedávném uvedení v edici Respekt Publishing) první tištěné vydání divadelní hry Odcházení. Součástí svazku je jmenný rejstřík a podrobná ediční poznámka.

V tomto týdnu se představuje další pozoruhodná publikace spojená s osobností bývalého prezidenta: nakladatelství Akropolis uvádí Korespondenci Václava Havla s Františkem Janouchem, již vedli v letech 1978 až 2001.

„Havlovský archiv neobsahuje pouze korespondenci mezi námi dvěma,“ uvádí František Janouch. Jeho prostřednictvím si s disidentem Havlem dopisovala řada osob. „Z pochopitelných důvodů velká většina dopisů musela jít tak zvanou disipoštou, o jejíž shromažďování, následné odesílání, jakož i o přijímání pošty ze Západu a její distribuci doma se starala hlavně Jiřina Šiklová, na Západě pak obětavě Vilém Prečan,“ píší v úvodu autoři. Připomínají, že v někdejším Československu bylo nebezpečné uchovávat kopie těchto listů, proto uveřejněná korespondence čerpá výlučně z archivu, který ve Stockholmu shromáždil František Janouch.

Svazek obsahuje mnohá dosud nezveřejněná fakta o disentu, dává nahlédnout do někdy složitých, jindy velmi intimních vztahů mezi ním a příslušníky emigrace. Z důvodů bezpečnosti používali pisatelé různé jinotaje. Dnes, po dvaceti letech, připouštějí, že ani vyptáváním u pamětníků se jim některé zkratky nepodařilo rozluštit.

Z dopisů, lístků, pohledů i vzkazů lze dovodit, jak silnou oporou byli domácím disidentům v zahraničí ti, kdo jim obětavě pomáhali. Nejen s oboustranným proudem informací, jež doma byly nedostupné, s distribucí textů ven a honorářů za ně opačným směrem, s pomocí materiální i materiálovou (magnetofon, přísun nových desek atd.). V dopisech se řešily koncepční, ideové i praktické otázky. Dozvíme se o zákulisí udílení Ceny Toma Stopparda, ale třeba i výsledek odborné konzultace ve věci průchodnosti celnice: „Státobezpeční kontrole podléhá pouze vizuální technika, kamery, video atd., nikoli zvuková. Ale i kdyby - což je naprosto nepravděpodobné - si někdo povšiml i té zvukové, nemohou to ukrást: vracejí to v takovém případě odesilateli,“ psal „Vašek“ z Hrádečku v červnu 1985 Františkovi.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat