Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další pat v boji o Dohnala. Promlčený je i drahý byt

Česko

  21:27
PRAHA - Je to další střípek do nekonečných tahanic o osud Nejvyššího kontrolního úřadu a jeho prezidenta Františka Dohnala. V pořadí už druhé kárné řízení s šéfkontrolorem vyznělo do ztracena.

František Dohnal foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Věc se má tak: kvůli tomu, že si udržoval nákladný služební byt a že jeho úřad platil příliš vysoký nájem za kancelářské prostory, čelil Dohnal kárné žalobě. Podal ji na něj už předloni tehdejší předseda poslaneckého kontrolního výboru Vladimír Koníček. ¨

ČTĚTE VÍCE:

Návrh poslanců čítal mnoho stran. "Vycházeli jsme z toho, co jsme kritizovali ve zprávě sněmovního kontrolního výboru, ta žaloba měla několik bodů," vzpomíná dnes již řadový poslanec.

Komise projednávání záhy přerušila a spis předala kriminalistům s odůvodněním, že Dohnalova provinění lze klasifikovat jako trestný čin. Policejní vyšetřovatelé později skutečně prezidenta NKÚ obžalovali, část spisu ale poslali zpět ke kárnému soudu.

Trestný čin ne, pochybení ano
"Jde o případy, kde se sice policistům nepodařilo prokázat trestný čin, pochybení tam ale našli," uvedl viceprezident NKÚ a předseda kárné komise Miloslav Kala.

Na potrestání menších Dohnalových prohřešků už ale komise neměla čas. V zákoně o NKÚ je totiž stanovena pouze roční promlčecí lhůta. "Pan prezident se ale často z jednání omlouval, takže se věc nepodařilo včas projednat," líčí Koníček.

Není to naše chyba, tvrdí advokát
Dohnalův právní zástupce odmítá, že by jeho klient záměrně mařil projednání žaloby. "To, že je to promlčené, není naše chyba, bylo v zájmu mého klienta, aby padlo rozhodnutí. Ve věci nebylo ani nařízeno žádné jednání," říká obhájce Václav Vlk.

Koníček už nyní plánuje navrhnout změnu zákona, která by případům promlčení předešla. "Roční promlčecí lhůta je krátká, uvažuji, že navrhnu, aby se protáhla na tři roky, jako tomu je v jiných případech," říká Koníček.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Mohlo by vás zajímat