Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Další pokles. V Česku přibylo 2216 případů covidu, počet aplikovaných dávek se zvýšil

Testování na covid odhalilo další pokles | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Testování na covid odhalilo další pokles | foto: ČTK

Praha V Česku přibylo v pondělí 2216 potvrzených případů nemoci covid-19, o 360 méně než před týdnem. Naopak o téměř 11 tisíc byl vyšší proti minulému pondělí počet aplikovaných dávek očkování proti novému koronaviru, zdravotníci naočkovali 66 507 lidí. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. V současnosti v Česku připadá na 100 tisíc obyvatel 131 nových případů nákazy za posledních sedm dní, to je o tři méně než předchozí den.

Od loňského března se nákaza v zemi potvrdila u více než 1,6 milionu lidí. Přibližně 95 procent z nich se vyléčilo, 29 421 pacientů s potvrzeným onemocněním zemřelo. V poslední době jsou ale denní počty úmrtí nižší a od 10. dubna nezemřelo v jednom dni více než sto lidí s covidem. V průměru připadlo na jeden dubnový den 82 úmrtí, zatímco v březnu to bylo 192 případů za den. Za první dva květnové dny je zhruba 30 úmrtí na den a za pondělí jich ministerstvo eviduje 15. Při dodatečných aktualizacích se ale údaj dosud většinou ještě zvýšil.

Epidemická situace v Česku se zlepšuje několik týdnů, spolu s nižšími denními počty nových případů nákazy klesá i počet hospitalizovaných kvůli koronaviru. V pondělí jich bylo v nemocnicích 2564, z toho 473 ve vážném stavu. O týden dříve v nich bylo podle údajů ministerstva 3330 pacientů s covidem, přičemž stav téměř 700 z nich lékaři hodnotili jako vážný. Statistiky ministerstva ale nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky covidu, nemocniční péči dál ale potřebují. Volných lůžek s umělou plicní ventilací bylo k pondělnímu ránu 29 procent a standardních lůžek s kyslíkem 27 procent. Díky lepšící se situaci se tak většina nemocnic zvolna vrací i k neakutním operacím a dosud odkládané péči.

Testů na koronavirus laboratoře v pondělí provedly přes 230 tisíc testů na covid, z toho přesnějších PCR testů bylo téměř 18 tisíc, ostatní byly antigenní. Například minulé pondělí bylo testů o zhruba 40 tisíc více. Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný, k pondělku mírně stouplo z předchozích 0,89 na 0,90. Pod zlomovou hodnotou jedna je dvacátý den v řadě.

Epidemickou situaci má dál zlepšovat hlavně očkování, které začalo na konci loňského roku. Ukončené očkování proti covidu má v Česku na 1,02 milionu lidí, celkem za čtyři měsíce vakcinace vykázali zdravotníci téměř 3,3 milionu injekcí s očkovací látkou. Nicméně mezi staršími 70 let, kteří patří k neohroženějším skupinám, čeká podle pondělního vyjádření ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) na očkování proti covidu přes 210 tisíc lidí, skoro dvě třetiny z nich u praktických lékařů. Jeden ze šesti seniorů nad 70 let se zatím k očkování ale vůbec neregistroval.

Rozhodujícím údajem při uvolňování protiepidemických restrikcí je nyní pro vládu počet nových případů covidu na 100 tisíc obyvatel za sedm dní. Celorepublikový údaj od minulého pondělí klesl o 25 případů na 131. V jednotlivých okresech i krajích je ale situace odlišná. Nejpříznivější zůstává v Karlovarském kraji, kde za poslední týden přibylo 47 nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Naopak ve Zlínském kraji je 200 nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Mezi okresy se nákaza nejvíce nyní šíří na Zlínsku s 240 nově nakaženými na 100 tisíc obyvatel za sedm dní.

V souvislosti se zlepšováním situace ohledně šíření koronaviru v ČR vláda v pondělí schválila další rozvolnění opatření proti šíření koronaviru. Od 10. května vedle maloobchodu uvolní i další služby jako opravny obuvi či solária. Otevřou se také školy v dalších krajích. Kvůli horší situaci kabinet ještě ve čtvrtek zváží postup ve Zlínském a Jihočeském kraji a na Vysočině.

Národní očkovací centrum proti covid 19.
Národní očkovací centrum proti covid 19.

V šesti krajích a v Praze se mohli do lavic vrátit žáci druhého stupně a nižších ročníků víceletých gymnázií už v pondělí. Od tohoto dne se ze tří na sedm zvýšil i počet krajů, kde mohou do mateřských škol chodit všechny děti. Otevřely se tam také galerie a muzea a v celé zemi i kadeřnictví a další provozovny spojené s péčí o tělo a o zvířata.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!