Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přihrál 'Řihákův' úředník milence peníze? Šetří to policie

Česko

  6:00
PRAHA - Exředitel středočeského krajského úřadu Zdeněk Štětina čelí dalšímu trestnímu oznámení. Po hospodaření Středočeské turistické a informační služby policie vyšetřuje odměny pro společnost A-Royal Service za hlídání sídla kraje.

Josef Řihák a Zdeněk Štětina foto: KÚSK

Server Lidovky.cz upozornil, že Štětina je dodatkem ke smlouvě navýšil o 72 tisíc korun měsíčně. Dostal se ale do střetu zájmů, ve firmě totiž jako ředitelka pracovala jeho milenka Romana Jochová.

Vedle navýšení odměny pro A-Royal Service navíc krajský úřad na konto Jochové loni poslal 290 tisíc korun. Zda policie vyšetřuje i to, není jasné.

"Pražská policie šetří několik kauz, ve kterých je účastníkem řízení středočeský krajský úřad nebo jeho bývalí zaměstnanci. Co se týče vyšetřování trestního oznámení v souvislosti se smlouvou konkrétní společnosti A-Royal Service, nemohu být jakkoli konkrétní a to s ohledem na probíhající vyšetřování," řekla serveru Lidovky.cz policejní mluvčí Andrea Zoulová.

ČTĚTE TAKÉ:

Žádné informace neprozradila ani mluvčí kraje Nicole Mertinová. "S ohledem na probíhající vyšetřování policie se k tomu v tuto chvíli nebudeme vyjadřovat. Až bude znám výsledek, můžeme rozhodnout, jak dále postupovat," uvedla jen.

Výbor: Podejte trestní oznámení

Nelze přitom ani zjistit, kdo trestní oznámení podal. Kraj to ale nebyl, pouze ho zvažuje. "Na základě článku serveru Lidovky.cz jsme pana inženýra Štětinu pozvali, aby záležitost osvětlil, nechali jsme si předložit materiály a nakonec jsme radě doporučili, aby trestní oznámení podala," popsala serveru Lidovky.cz předsedkyně finančního výboru Zuzana Nekovářová (KSČM).

Rada Středočeského kraje však zatím oznámení jen zvažuje. "Rada nic takového neodsouhlasila. Příští týden bychom to teprve měli projednávat," řekla serveru Lidovky.cz krajská radní Jiřina Fialová.

Navýšení za hladký průchod turnikety

Hejtmanství původně A-Royal Service platilo za ostrahu 250 tisíc korun měsíčně. Exhejtman David Rath totiž odměnu snížil po instalaci nových turniketů. Zkraje loňského roku ale Štětina dodatkem odměnu zvýšil, za březen tak podle faktury kraj poslal už 323 tisíc korun. Peníze navíc prý společnosti náleží za zajištění hladkého průchodu přes vchodové turnikety, zapisování hostů a vydávání návštěvnických karet.

Romana Jochová a Zdeněk Štětina.

Samotné Jochové navíc kraj loni vyplatil 290 tisíc korun, není přitom jasné za co. Štětina to nevysvětlil ani finančnímu výboru, z jehož jednání se serveru Lidovky.cz podařilo získat zápis. Vyplývá z něho, že s Jochovou nikdo nechtěl spolupracovat, protože spíše práci přidělávala.

Vyšetřují ho i kvůli STIS

Štětina členům výboru podle něj také nedokázal věrohodně vysvětlit, proč navýšil odměny pro A-Royal Service. Prý se jednalo o částku v kompetenci ředitele. Dnes již bývalého mocného středočeského úředníka policie vyšetřuje i kvůli Středočeské turistické a informační službě. Jako předseda představenstva společnosti měl do ní nechat posílat miliony korun i po tom, co ukončila činnost.

V březnu kvůli řadě afér Štětina skončil, kraj se ale o něj postaral. Nově šéfuje Domovu ve Velvarech, příspěvkové organizaci kraje.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...