Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Přihrál 'Řihákův' úředník milence peníze? Šetří to policie

Josef Řihák a Zdeněk Štětina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Řihák a Zdeněk Štětina | foto: KÚSK

PRAHA Exředitel středočeského krajského úřadu Zdeněk Štětina čelí dalšímu trestnímu oznámení. Po hospodaření Středočeské turistické a informační služby policie vyšetřuje odměny pro společnost A-Royal Service za hlídání sídla kraje.

Server Lidovky.cz upozornil, že Štětina je dodatkem ke smlouvě navýšil o 72 tisíc korun měsíčně. Dostal se ale do střetu zájmů, ve firmě totiž jako ředitelka pracovala jeho milenka Romana Jochová.

Vedle navýšení odměny pro A-Royal Service navíc krajský úřad na konto Jochové loni poslal 290 tisíc korun. Zda policie vyšetřuje i to, není jasné.

"Pražská policie šetří několik kauz, ve kterých je účastníkem řízení středočeský krajský úřad nebo jeho bývalí zaměstnanci. Co se týče vyšetřování trestního oznámení v souvislosti se smlouvou konkrétní společnosti A-Royal Service, nemohu být jakkoli konkrétní a to s ohledem na probíhající vyšetřování," řekla serveru Lidovky.cz policejní mluvčí Andrea Zoulová.

ČTĚTE TAKÉ:


Žádné informace neprozradila ani mluvčí kraje Nicole Mertinová. "S ohledem na probíhající vyšetřování policie se k tomu v tuto chvíli nebudeme vyjadřovat. Až bude znám výsledek, můžeme rozhodnout, jak dále postupovat," uvedla jen.

Výbor: Podejte trestní oznámení

Nelze přitom ani zjistit, kdo trestní oznámení podal. Kraj to ale nebyl, pouze ho zvažuje. "Na základě článku serveru Lidovky.cz jsme pana inženýra Štětinu pozvali, aby záležitost osvětlil, nechali jsme si předložit materiály a nakonec jsme radě doporučili, aby trestní oznámení podala," popsala serveru Lidovky.cz předsedkyně finančního výboru Zuzana Nekovářová (KSČM).

Rada Středočeského kraje však zatím oznámení jen zvažuje. "Rada nic takového neodsouhlasila. Příští týden bychom to teprve měli projednávat," řekla serveru Lidovky.cz krajská radní Jiřina Fialová.

Navýšení za hladký průchod turnikety

Hejtmanství původně A-Royal Service platilo za ostrahu 250 tisíc korun měsíčně. Exhejtman David Rath totiž odměnu snížil po instalaci nových turniketů. Zkraje loňského roku ale Štětina dodatkem odměnu zvýšil, za březen tak podle faktury kraj poslal už 323 tisíc korun. Peníze navíc prý společnosti náleží za zajištění hladkého průchodu přes vchodové turnikety, zapisování hostů a vydávání návštěvnických karet.

Romana Jochová a Zdeněk Štětina.

Romana Jochová a Zdeněk Štětina.

Samotné Jochové navíc kraj loni vyplatil 290 tisíc korun, není přitom jasné za co. Štětina to nevysvětlil ani finančnímu výboru, z jehož jednání se serveru Lidovky.cz podařilo získat zápis. Vyplývá z něho, že s Jochovou nikdo nechtěl spolupracovat, protože spíše práci přidělávala.

Vyšetřují ho i kvůli STIS

Štětina členům výboru podle něj také nedokázal věrohodně vysvětlit, proč navýšil odměny pro A-Royal Service. Prý se jednalo o částku v kompetenci ředitele. Dnes již bývalého mocného středočeského úředníka policie vyšetřuje i kvůli Středočeské turistické a informační službě. Jako předseda představenstva společnosti měl do ní nechat posílat miliony korun i po tom, co ukončila činnost.

V březnu kvůli řadě afér Štětina skončil, kraj se ale o něj postaral. Nově šéfuje Domovu ve Velvarech, příspěvkové organizaci kraje.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!