Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Daně z příjmů by zvedli oba

Česko

Sobotka a Hašek se od sebe snaží odlišit, jenže při úvahách o ekonomice a sociální politice jim to nejde

Jiří Paroubek je kritizuje, že neumí vládě přesvědčivě a výrazně oponovat. U důchodové reformy jim roli sebrali prezident Václav Klaus a lídr nejmenší vládní strany Vít Bárta.

Presumptivní předsedové sociální demokracie Bohuslav Sobotka a Michal Hašek se od sebe před zítřejší volbou snaží co nejvíc odlišit. Ten rozdíl je ale jen ve stylu a vystupování. Obsahově, alespoň pokud jde o ekonomiku a sociální politiku, nabízí podobné nápady, které nejsou žádnou výjimečnou vizí a patří do sociálnědemokratického hlavního proudu.

Shodnou se, že ČSSD schází jasné představy a plány, s nimiž by se dokázala Nečasově vládě postavit. Co straně nejvíc chybí?

„Vlastní alternativa,“ odpovídá bez zaváhání úřadující předseda Sobotka. Od svého soupeře se prý liší hlavně tím, že má program. Když ale přijde řeč na představu o reformě důchodů, která je nyní nejdůležitějším tématem veřejné debaty, je jen o málo konkrétnější než Hašek. Jako vysloužilý ministr financí a předseda rozpočtového výboru je rychlejší a přesnější v argumentech o veřejných financích. Není to ale rozdíl třídy. Sobotkova důchodová alternativa je jen o trochu konkrétnější než Haškova. „Já nemám hotový žádný koncept,“ neváhá Hašek otevřeně přiznat. „Myslím, že sociální demokracie má rok a půl na to, aby představila reformu.“ Chceme jen státní penze Ať vyhraje kdokoliv, sociální demokracie svou politiku příliš nezmění. Zásadní důchodová reforma není podle Haška ani Sobotky potřeba. Stát by měl i dál platit důchodcům penze z průběžného systému. Přesměrování části povinných odvodů na soukromé účty, které navrhuje Nečasova vláda, oba odmítají. Zároveň připouštějí, že na zachování penzí na důstojné úrovni budou v rozpočtu chybět peníze. Oba netají, že chystají zvýšení daní. Nikoliv DPH, ale přímých daní z příjmů. „Jedním z řešení je zvýšení sociálního pojištění o jedno až dvě procenta,“ říká Hašek. Sociální pojištění je přitom ekonomy považované za vůbec nejškodlivější daň, která odrazuje firmy, aby nabídly víc pracovních míst. Už dnes je české pojištění čtvrté nejvyšší v Evropě.

Zmíněným zvýšením by Hašek získal do státního rozpočtu jen kolem 20 miliard korun. Na důchodech se přitom už letos vyplatí o čtyřicet miliard víc, než se na ně vybere. Zvedl by i daně z příjmů. „Rozhodně se vrátíme k progresivnímu zdanění příjmů a zrušíme Topolánkovu rovnou sazbu a superhrubou mzdu,“ říká Hašek. Úplně stejné plány má u daní z příjmů Sobotka. Nejvíc se názorově rozcházejí u firemních daní. Hašek se snaží prezentovat jako ten pravicovější a modernější. Hodně mluví o konkurenceschopnosti, sociální střídmosti a přátelském přístupu jeho nové ČSSD k podnikatelům. Jiří Paroubek právě kvůli těmto postojům varuje, že Hašek chystá „revizi sociálního státu“.

To je dost přehnaná interpretace, protože Hašek nikdy žádnou sociálně razantní reformu nenabídl. Jen řekl, že ČSSD už nemůže lidem tak jako za Paroubkových časů slibovat další sociální dávky a prohlubovat tím státní dluhy.

Na vládním přístupu k byznysu si ale jihomoravský hejtman zakládá. Proto zdůrazňuje, že by v žádném případě nezvedal firemní daně. „V mém daňovém mixu, z něhož by se platily vyšší výdaje na důchody, jsou daně z příjmů lidí i firem, daň z hazardu i spotřební daně,“ říká Sobotka.

Přiznejme se k dluhům Oba adepti si hlídají, aby vystupovali jako zodpovědní hospodáři. Oba slibují postupné snižování státních dluhů. Hašek nezapomene téma využít k nepřímému útoku na svého soka. Jako první ze sociálních demokratů hlasitě přiznává odpovědnost za státní dluhy. Nejvíce jich ČSSD vyrobila, když byl ministrem financí Sobotka.

„V určité době jsme tady vládli a po těch vládách zůstaly veřejné dluhy. Byli jsme součástí vládního establishmentu, někomu se to třeba líbí a někomu ne,“ upozorňuje Hašek.

Sobotka se se svou ministerskou érou, kdy ekonomika silně prosperovala, ale vláda odkládala nepopulární reformy a prohlubovala dluhy, vyrovnává s tím, že víc udělat nemohl. „My jsme to s Vladimírem Špidlou udělali až na samu hranu únosnosti pro sociální demokracii. Jistě víte, co se potom odehrávalo.“

***

Já nemám hotový žádný koncept, přiznává Hašek. Myslím, že sociální demokracie má rok a půl na to, aby představila reformu.

Haškův dotazník Co podle vás ČSSD dnes schází nejvíc? Koaliční potenciál. Je přímé uplácení voličů (pastelkovné, 13. důchod) součástí vaší ČSSD? Navyšování sociálních dávek by muselo být opodstatněné mimořádnou tíživou situací větší skupiny občanů. Byla by ČSSD pod vaším vedením schopna sestavit vládu, i kdyby ve volbách nezvítězila? Mojí ambicí by bylo dovést sociální demokracii k vítězství, nikoli k dovršení smutného hattricku 2006, 2010, 2014, kdy bychom opět skončili v opozičních lavicích. Kdybyste musel volit mezi demokracií a sociálním státem, co byste volil? V tom není rozpor. Chcete přilákat i podnikatele? Chtěl bych, aby se vrátili k podpoře ČSSD. Co nabídnete kvalifikovaným, úspěšným a výkonově orientovaným voličům - kromě vyššího zdanění? Velmi sofistikovanou národohospodářskou politiku. Jakou největší chybu udělal předchozí předseda ČSSD? Postupně snižoval koaliční potenciál ČSSD. Chcete narovnat vztahy s minulými předsedy ČSSD? Navrhnu grémiu, pokud budu zvolen, abychom se pokusili s nimi vztahy narovnat. Vaše největší osobní devíza je? Jsem týmový hráč. V čem jste lepší než váš soupeř? Důkladně jsem poznal všechna patra české politiky. Mnohem podrobněji znám starosti lidí, než kdybych se dvanáct let pohyboval v kuloárech Poslanecké sněmovny. Kolik byste na sebe vsadil? Nikdy jsem se nesázel, a v tomhle případě už vůbec. Věřím si, že budu úspěšný, a věřím, že v pátek Bohuslava Sobotku porazím.

O autorovi| LENKA ZLÁMALOVÁ, komentátorka LN

Autor: