Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Na zdražování bytů se podílí i stát. Daně zvýšily ceny o statisíce

ilustrační foto foto: Shutterstock

PRAHA - Kdo si před deseti lety pořizoval nový byt o 68 metrech čtverečních, zaplatil státu na daních přes 161 tisíc korun. Dnes erár inkasuje u identického bytu téměř o půl milionu více. I když daně výrazně prodražují nové bydlení, snížení sazeb by v nynější situaci ke zlevnění zřejmě nevedlo, míní odborníci.
  6:00

Ceny bytů v posledních letech rostou raketovým tempem. Zdražování však nemá na svědomí jen vysoká poptávka po novém bydlení a nedostatečná nabídka. Podstatně se na něm podílí i stát. „Daňové zatížení nové rezidenční výstavby v průběhu posledních deseti let značně narostlo,“ komentuje vývoj Petr Hána, manažer v týmu nemovitostí společnosti Deloitte.

Kupující bytu o 68 metrech čtverečních v novostavbě bytového domu dnes odvede na daních navíc o 461 tisíc korun než před deseti lety. Kdo si pořizuje byt o výměře 115 metrů čtverečních, zaplatí státu na daních navíc přes milion korun oproti roku 2007. A pokud by byl tento byt v novostavbě rodinného domu, připlatí kupující na daních navíc bezmála o 1,4 milionu korun.

Na vyšších odvodech státu se podílí hlavně nárůst daně z přidané hodnoty. Snížená sazba, která se týká takzvaného sociálního bydlení, tedy bytů s podlahovou plochou do 120 metrů čtverečních, se od roku 2007 zvýšila z pěti na patnáct procent. Základní sazba DPH, jež se vztahuje k bytům s plochou nad 120 metrů čtverečních, narostla během uplynulých deseti let z 19 na současných 21 procent.

Na zdražování nového bydlení se ale nepodepisuje jen vyšší daň z přidané hodnoty na samotné byty. „Postupně cenu bytů zvedla i DPH z pozemku, v některých případech novostaveb dokonce daň z nabytí nemovitosti. Rostla i daň z nemovitostí. A pro jistotu ministerstvo financí změnilo i metodiku výpočtu plochy bytů, čímž s jistou mírou nadsázky zavedlo daň ze zdí,“ doplňuje Tomáš Pardubický, šéf developerské společnosti Finep. V roce 2008 se totiž změnil výpočet podlahové plochy, do níž se od té doby zahrnují i vnitřní příčky.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
ŽENY I MUŽI DO VÝROBY 25.000Kč +30000 NÁSTUP

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 26 000 Kč

Mohlo by vás zajímat