Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Dará. Počátek syrské revoluce

Česko

Nepokoje v arabském světě – Syrská policie střílí do lidí. Ale protesty sílí. Stejně tak v Jemenu

Sýrii včera zaplavila vlna protivládních demonstrací. Policie znovu masově zatýkala a střílela. Centrem protestů zůstává město Dará.

DAMAŠEK/PRAHA Asi před týdnem načmárala skupinka školáků na zeď v syrském Dará sprejem slogany, které zesměšňovaly zkorumpované provinční úředníky. Těžko říct, o jak výbušné výkřiky šlo, protože jejich přesné znění zůstalo tajemstvím, faktem je, že školáci skončili za mřížemi.

Dará leží na jihu Sýrie, na hranicích s Jordánskem. Tradičně chudý kus země je domovem konzervativních sunnitů. A těch se hluboce dotklo, když si vláda dovolila uvěznit děti. Vyšli proto do ulic a společně s nimi i lidé v několika dalších městech. Zatímco jinde zůstalo jen u jedné protestní akce, v Dará demonstrace neustaly. Všechno vyvrcholilo v polovině tohoto týdne brutálním zásahem policie na mešitu, která byla podle úřadů „pelechem teroristů“. Ve skutečnosti se v ní scházeli ti, kteří organizovali protestní akce.

Při policejní akci bylo zastřeleno několik lidí, zřejmě desítky, jejich přesný počet není dodnes znám, protože jak včera připomínaly agentury, Dará bylo de facto odtrženo od zbytku světa. „K městu se stáhli vojáci ze zbytku země, odstřihly se přístupové cesty, a dokonce i elektřina. Informace se z něj dostávají jen velmi sporadicky,“ napsala včera americká AP.

Ať už bylo mrtvých deset, pětadvacet či víc, jejich pohřby daly podnět k dalším protestním akcím. Zlost ulice ještě umocňovaly nepsané kmenové regule, které v takových případech vyžadují, aby byli mrtví pomstěni. Ve čtvrtek se ještě protesty obešly bez většího násilí, včera už ale znovu došlo na střelbu, a to nejen v Dará.

Včerejšek byl totiž vyhlášen dalším dnem celonárodních demonstrací. Jejich organizátoři k nim vyzvali ve čtvrtek na internetu, například prostřednictvím Facebooku, kde zprovoznili stránku s výmluvným názvem „Syrská revoluce“.

Centrem odporu bylo i včera město Dará, do ulic se však odvážili vyjít například i lidé v Damašku, byť v mnohem menším počtu než v jiných městech. Úřady zareagovaly stejně jako v uplynulých měsících úřady v Libyi, Egyptě a Tunisku – zorganizovaly provládní protesty, jejichž účastníci včera dopoledne zaplnili ulice Dará s portréty prezidenta Bašára Asada. Následně přišla na řadu policie, jejímž úkolem bylo rozehnat protivládní demonstrace. A ta znovu střílela.

Podobně jako v dalších arabských zemích, kterými v uplynulých týdnech otřásly protivládní protesty, je i v Sýrii těžké ověřovat zprávy o tom, kolik lidí bylo při protestních akcích zabito. Z města Sanamín nedaleko Dará včera například svědkové hlásili dvacítku mrtvých, alespoň podle televize Al-Džazíra. Zpravodajové západních médií nicméně připomínali, že současný syrský prezident je přece jen mírnější než jeho otec Háfiz, který čelil revoltě v 80. letech a vypořádal se s ní brutálními zásahy, jimž padlo za oběť na 20 tisíc lidí. Problém je však v tom, že Bašára Asada dosud obklopuje řada lidí, kteří pracovali pro jeho otce. Byli to oni, tvrdí pozorovatelé, kdo dal v uplynulých dnech pokyn, aby byli pozatýkány desítky politických aktivistů. Proč by tedy ti samí lidé nemohli Bašára dotlačit i k tvrdšímu zásahu na ulici?

Další vývoj událostí v Sýrii je ve hvězdách. Pozorovatelé se shodují jen na tom, že se tvrdá reakce může Asadovi vymstít. „Následné masové protesty můžou otřást i dosud pevnou Asadovou pozicí,“ napsal včera týdeník The Economist.

Autor: