Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neonacisté demonstrovali v Jihlavě. Údajně na podporu Srbska

Česko

  15:15
JIHLAVA - Několik desítek členů sdružení Dělnická mládež, organizace spjaté s krajně pravicovou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS), v sobotu pochodovalo ulicemi Jihlavy. Akce, oficiálně zaměřenou na podporu Srbska a proti násilnému odtržení provincie Kosovo, byla zakončena projevy na náměstí Svobody.

ilustrační foto foto: ČTK

Pochod chtěly zablokovat asi dvě stovky odpůrců, policejní těžkooděnci však střetu zabránili. Akce se koná za silné účasti speciálních policejních pořádkových jednotek.

Účastníkům pochodu se nelíbí, že byli lustrováni

Svolavatel akce Erik Lamprecht si před novináři postěžoval na postup policie. Účastníkům pochodu se podle něj nelíbí, že byli lustrováni; hodlají proto dát na policii stížnost. Pochod měl začít přímo na autobusovém nádraží, jeho účastníci se však sešli před budovou nádraží, čímž podle magistrátu spáchali přestupek. Nebyl to však prý důvod k ukončení akce.

ČTĚTE TAKÉ:

Pochod vedl po trase od autobusového nádraží po Fritzově a Havlíčkově ulici na náměstí Svobody, kde zazněly projevy. Mezi čtyřmi mluvčími byl i předseda DSSS Tomáš Vandas. Nyní by se měli účastníci pochodu vrátit zpět na autobusové nádraží. V Havlíčkově ulici chtěli pochod zablokovat antifašisté a jejich příznivci. Střetu však zabránili těžkooděnci, kteří čelo průvodu odklonili a odpůrce pochodu stále drží v bezpečné vzdálenosti.

Už před polednem se v ulicích objevily první policejní hlídky. Nejvíc jich bylo vidět na autobusovém nádraží a na náměstí Svobody. Nad městem prolétával policejní vrtulník. Na pochod dohlíží také specialisté na problematiku extremismu.

Doprava v Jihlavě byla omezena

Demonstrace si ve městě vyžádala některá dopravní omezení. Na trase pochodu byl omezen provoz, řidiči museli odjet se všemi zaparkovanými vozidly, zmizely odpadkové kontejnery. Nelze využívat halu na autobusovém nádraží.

Od 13:30 je pro veškerý provoz uzavřeno náměstí Svobody. Autobusy a trolejbusy městské hromadné dopravy od stejné doby v lokalitě projíždějí bez zastavení.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat