"Kriminalisté služby kriminální policie a vyšetřování zahájili ve věci úkony trestního řízení," uvedla Čírtková. Za tento trestný čin však není možné stíhat právnické osoby, v tomto případě stavební společnosti, ale jen konkrétní lidi. Žádný člověk zatím obviněn nebyl, doplnila mluvčí. Mezi mrtvými jsou podle policie tři Češi a jeden Slovák, přežili dva muži ze Slovenska.
Stav vážně zraněného Slováka se zlepšil, je stále vážný, ale stabilní, řekl dnes ČTK Jaroslav Malý, lékařský náměstek hradecké nemocnice. Vážně zraněného sedmačtyřicetiletého muže se záchranářům podařilo vyprostit po čtyřech hodinách. V nemocnici ho nejdřív lékaři udržovali v umělém spánku. Od pátku je při vědomí a reaguje. Nemůže mluvit, protože je stále napojen na umělou plicní ventilaci, která už ale je na nízkých hodnotách. "Když má někdo, lidově řečeno, rozlámanou pánev a čekají ho další rekonstrukční operace, tak se nedá říci, že stav je dobrý. Ale z hlediska života se nezdá, že by ho to teď mohlo ohrozit," řekl náměstek.
Dobře dopadlo vyšetření v oblasti hrudníku. Zraněnému zřejmě nehrozí ani větší poškození svalů. Tzv. crush syndrom vzniká dlouhodobým stlačením nebo masivním zhmožděním měkkých tkání. Z poškozených tkání se pak do oběhu uvolňují látky, které mohou zraněného vážně ohrozit. Kritických prvních 48 hodin už ale uplynulo. "Kdybych to měl hodně vulgarizovat, tak hodnoty jsou úměrné tomu, jak asi vypadá běžec po dlouhé trati," uvedl Malý k aktuálnímu stavu zraněného.
Údaje o totožnosti zahynulých dělníků dostala policie od stavební firmy. Zemřelé by ještě měli identifikovat rodinní příslušníci nebo někdo známý. Policisté už kontaktovali tři české rodiny dělníků, kteří pravděpodobně pod sutinami zahynuli. Prý nejsou z Vysočiny.
Údaje o totožnosti zahynulých dělníků dostala policie od stavební firmy. Zemřelé by ještě měli indentifikovat rodinní příslušníci nebo někdo známý. Policisté už kontaktovali tři české rodiny dělníků, kteří pravděpodobně pod sutinami zahynuli. Prý nejsou z Vysočiny.
Pád mostu ve VilémověNeštěstí ve Vilémově se stalo na silnici II/345, která je kvůli opravám uzavřena. Policie se o pádu mostu dozvěděla z volání na tísňovou linku ve čtvrtek odpoledne. Na místě zasahovalo kolem 70 hasičů, 25 policistů a záchranáři. V pátek odpoledne předala policie staveniště zpět stavebnímu konsorciu M - Silnice a Strabag. "Firmy to místo už oplotily a zabezpečily," řekl vilémovský starosta Jiří Lebeda. Zřícený most si teď zřejmě prohlíží statik a zástupci stavebních firem. Názor na příčinu neštěstí starosty Vilémova čtěte zde: Příliš se bagrovalo a most neměl oporu, myslí si starosta Vilémova |
Oprava mostu
Oprava mostu byla součástí krajské investice ve výši 160 milionů korun do modernizace silnice mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem.
Kraj Vysočina zakázku zadal konsorciu firem M-Silnice a Strabag. Vedoucím společníkem je ve smlouvě označena firma M-Silnice. Zřícený most ve Vilémově opravuje jako subdodavatel společnost Bögl & Krýsl, která figuruje i v případech tragických zřícení mostů ve Studénce a na východě Slovenska. Firma se ale distancuje od odtěžování zásypu mostu, což mohlo být podle statiků příčinou neštěstí. Podle údajů kraje opravu silnice navazující na most zajišťuje společnost Strabag.