Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav

Deset největších událostí šampionátu podle LN

Fenomenální Usain Bolt Sprinterský král uhranul svět svým rekordem na 100 metrů a dalšími dvěma zlatými medailemi si podmanil Berlín.

Tři světové rekordy Zatímco před dvěma lety v Ósace neviděli diváci ani jeden světový rekord, v Berlíně padly hned tři. O dva se postaral Bolt (100 m a 200 m), třetí přidala polská kladivářka Wlodarczyková.

Prázdná místa na stadionu Atleti si pochvalovali skvělou atmosféru na stadionu, jenže tribuny byly zcela zaplněné jen výjimečně. Místo očekávaných 55 tisíc diváků jich denně dorazilo v průměru jen 40 tisíc. Medailová sbírka Jamajky Malá země uprostřed Karibiku má jen necelé tři miliony obyvatel, ale v medailovém pořadí předstihla i Rusko nebo Velkou Británii. Jamajských třináct medailí překonaly jen Spojené státy (17 medailí).

Spor o pohlaví atletky Caster Semenyaová na Berlín nezapomene. Jihoafrická běžkyně sice vyhrála běh na 800 metrů, ale každý spíš řešil její pohlaví. Je žena, nebo spíš muž? Spor se potáhne měsíce.

Diskvalifikace Američanů Stejně jako loni v Pekingu, ani v Berlíně nedošlo na očekávaný souboj amerických a jamajských sprinterů ve štafetě na 4x100 metrů. Americký tým byl totiž v semifinále diskvalifikován.

Pád tyčkařské královny Od ruské hvězdy Jeleny Isinbajevové každý čekal ve skoku o tyči další zlato, místo toho přišlo šokující selhání.

Atletická královna neskočila ani základní výšku a po šesti letech na velké akci poprvé prohrála. Bekele a jeho dvě zlata Etiopský vytrvalec Kenenisa Bekele nemá na dlouhých tratích konkurenci. Po triumfu na trati deset kilometrů přidal zlato i na poloviční trati.

Nejrychlejší běloch Český překážkář Petr Svoboda sice ve finále na 110 metrů skončil šestý, přesto se pyšní primátem: je nejrychlejším bělochem nad plůtky na světě.

Konec éry Romana Šebrleho Cítil, že má formu na medaili, jenže v Berlíně se trápil a skončil až jedenáctý. „Moje éra skončila. Definitivně,“ přiznal pak čtyřiatřicetiletý desetibojařský rekordman.