Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Desítky milionů šly na podstatné věci, tvrdí Bém

Česko

  8:10
PRAHA - 69 milionů korun vynaložených na olympijskou kandidaturu se neztratilo. Vznikly za ně například důkladné urbanistické studie, tvrdí Pavel Bém, pražský primátor.

Pavel Bém foto: Viktor ChladLidové noviny

Proč se Praha vzdala kandidatury na olympiádu v roce 2020?
Může za to aktuální ekonomická situace. Současná recese ovlivnila reálné možnosti. Projekt je proto v této chvíli nereálný.

Jak to, že jste kandidaturu nevzdali už loni – při vypuknutí ekonomické krize?
Ještě v říjnu byl předpovídán ekonomický růst. I přesto, že my jsme byli v odhadech konzervativnější, s mírným růstem HDP jsme počítali.

Do přípravy jste investovali téměř 70 milionů korun. Nemáte pocit, že ty peníze vyletěly komínem?
Rozhodně ne. Díky těmto penězům proběhly důkladné rozvojové urbanistické studie. Tyto studie se staly základem nového konceptu územního plánu. Samotné uchazečství bylo také předmětem slušné reklamy. Marketingová hodnota té kandidatury je obrovská. Kdybychom si tu reklamu platili sami, stálo by nás mnohonásobně více.

Podle našich informací jsou milionové částky skryty pod termíny jako služby, ostatní výdaje, nákupy. Můžete podrobněji popsat, na co ty peníze šly? Kolik brali lidé jako šéf Prahy olympijské Tomáš Petera?
Praha olympijská měla několik zaměstnanců včetně pana Petery. Já přesná čísla neznám. Určitě ty mzdové náklady byly významnou součástí rozpočtu. Daleko významnější část nákladů šla na věci, o kterých jsem se už zmínil.

Neskončily by vaše kandidátské snahy i bez finanční krize? A to hlavně kvůli tomu, že jste neměli politickou podporu?
Nemyslím si, že by to tak bylo. Jak známo, vlády odchází a přichází a i názory politiků se čas od času mění. V tuto chvíli to byl handicap. Pro budoucnost si nemyslím, že by to byla dramatická překážka.

Znamená to, že se nyní o kandidaturu neucházíte, úplný konec olympijských ambicí Prahy?
Pro budoucí rozhodování o případné kandidatuře Prahy a České republiky na LOH je nezbytné hledat širokou politickou podporu. Nedostatek této politické podpory pořádání olympiády v Praze nepomohl.

Další podrobnosti si přečtěte ve středečním vydání deníku

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

3+kk, DV, 68 m2, lodžie, sklep, Povrly
3+kk, DV, 68 m2, lodžie, sklep, Povrly

Sídliště I, Povrly - Neštědice, okres Ústí nad Labem
2 050 000 Kč