Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Despotové za demokraty“

Česko

Západ toleruje autokratické vládce kvůli vlastnímu prospěchu, tvrdí Human Rights Watch

NEW YORK/PRAHA Jen kvůli vlastnímu prospěchu mají Evropa a Spojené státy stále častěji sklony tolerovat autokraty, kteří se tváří jako demokraté. U zemí, jako je Pákistán, Keňa, Nigérie nebo Rusko, kde se rozmáhá porušování základních lidských práv, přivírají oči nejen nad pochybnými volebními praktikami. K tomuto závěru došla ve své výroční zprávě organizace zabývající se ochranou lidských práv, Human Rights Watch (HRW).

„Dnes je pro autokratické vládce velmi snadné předstírat demokracii,“ uvedl šéf HRW Kenneth Roth ke včera zveřejněné zprávě nazvané Despotové převlečení za demokraty. „Zdá se, že Washington a evropské vlády uznají i ty nejpochybnější volby, pokud pro ně jejich vítěz může být strategickým nebo obchodním spojencem.“

„Příliš mnoho západních vlád trvá pouze na volbách a nic dalšího už je nezajímá. Netlačí na vlády, aby respektovaly základní lidská práva, na nichž demokracie stojí: svobodu tisku, svobodu shromažďování a fungující občanskou společnost, která by měla skutečnou sílu,“ říká Roth.

Spojené státy, Evropská unie a další vlivné demokratické země snižují význam lidských práv na celém světě tím, že autokraty nechají, aby se tvářili jako demokraté, aniž by dodržovali občanská a politická práva, která činí demokracii smysluplnou, upozorňuje HRW.

Nedemokratické volby Zpráva za rok 2008 čítající 569 stran upozorňuje na případy porušování lidských práv v 75 zemích světa. HRW ve zprávě jmenuje desítky zemí, kde volby neprobíhají demokraticky, ať už se jedná o přímé podvody jako v Kazachstánu a Uzbekistánu, jiné zásahy do průběhu voleb (Ázerbájdžán či Zimbabwe), zastrašování opozičních kandidátů (Bělorusko, Kuba, Izrael) a omezování médií a občanské společnosti, jako například v Rusku.

V centru zájmu HRW se ocitla Čína, která letos v létě pořádá olympiádu. „Olympijské hry v roce 2008 jsou pro čínskou vládu historickou příležitostí ukázat světu, že může pro svých 1,4 miliardy obyvatel proměnit lidská práva v realitu,“ říká Roth.

K ideálu má však Čína zatím daleko. Výstavba nových sportovišť a s nimi spojené infrastruktury obnovila problémy s nuceným vystěhováním - domov musely dosud proti své vůli opustit téměř dva miliony Číňanů. Objevují se i zprávy o nelidských pracovních podmínkách dělníků pracujících na přípravě her nebo o častých trestech domácího vězení používaných k umlčení disidentů.

Zpráva kritizuje i západní demokracie - Francii, Velkou Británii a USA, za to, jak pod záminkou „boje s terorismem“ zacházejí s vězni. Připomíná, že na Guantánamu Američané nyní bez obvinění zadržují 275 vězňů. A další tam zůstávají i přesto, že by mohli být propuštěni, ale nemohou se vrátit do své země a zároveň je žádná jiná země nechce přijmout. USA mají stále nejvyšší počet vězňů v poměru k počtu obyvatel na světě - Afroameričané jsou podle HRW přitom vězněni šestkrát častěji než Američané bílé pleti.

Autor: