Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Detektivové ‚půjčili’ gangu na úplatek. Ten jím chtěl ovlivnit justici na Zlínsku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Vojtěch ŠeredaLidové noviny

Praha  V případu zlínského gangu, který se údajně za úplatu pokusil ovlivnit rozhodování krajského soudu, se scházejí pozoruhodné střípky. K dopadení pachatelů pomohly podle informací LN peníze od policie.

Kvůli kauze v pondělí zasahovali na Zlínsku vyšetřovatelé Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Výsledkem byli čtyři zadržení a obvinění. Ačkoli případ provází přísné informační embargo, redakci se podařilo zmapovat, o co v něm jde.

„Loni bylo na předstíraný převod poskytnuto deset milionů korun. Obvinění se snažili vyvolat dojem, že se v justici znají s řadou lidí a mají vliv,“ přiblížil LN důvěryhodný zdroj blízký případu. Jenže policie už o skupině věděla a na operaci vyčlenila tučnou částku v rámci tzv. předstíraného převodu.

Zjednodušeně řečeno jde o situaci, kdy policie za účelem dopadení pachatele poskytne peníze na koupi, prodej či obstarání věci či záležitosti, která například pochází z trestné činnosti.

„Předstíraný převod je plně v kompetenci dozorujícího státního zástupce. Je to on, kdo tento procesní úkon schvaluje,“ napsal LN Ondřej Moravčík z policejního prezidia.

Vyplácení peněz zločincům se řídí přísnými pravidly. Důvod je prostý – aby s nimi neutekli.

Ovlivňování zlínské justice se mělo dít přes žalobce i soudce. Jenže k nim údajný úplatek nedoputoval. Nikdo z justičních představitelů podle informací LN v případu nebyl obviněn.

Pachatelé z řad zlínských podnikatelů měli podle detektivů spáchat podvod – slibovali něco, na co neměli vliv.

Jak už v úterý informovaly LN, skupina se snažila ovlivnit případ manželů Jaroslava a Jarmily Novotných. Ti čelí soudnímu procesu kvůli vydírání obchodního partnera. Nejprve ho měli dát v říjnu 2014 za pomoci dalších mužů unést a později pod pohrůžkou fyzické likvidace přimět k souhlasu s proplacením dluhu 376 milionů korun.

Krajský soud v Brně loni v prosinci vynesl nepravomocný verdikt, v němž manžele uznal vinnými. Za vydírání mají strávit sedm a čtyři roky za mřížemi. Proti rozsudku se odvolali.

„Odebrali mu (Novotní – pozn. red.) mobilní telefon a příruční tašku s osobními doklady. Za použití hrubého fyzického násilí ve formě úderů pěstmi a škrcením jej přesunuli na místo spolujezdce. Na ruce mu nasadili kovová pouta a poté ho v jeho vlastním vozidle eskortovali,“ popsal v rozsudku únos podnikatele Radomír Koudela, předseda senátu zlínské pobočky Krajského soudu v Brně.

Označené bankovky

Dosud se nepodařilo zjistit, co a komu přesně gang sliboval. Zatím se ví jen to, že měl zajistit změnu rozhodování justice.

Advokát manželů Novotných Filip Opatřil se nad snahou „ohnout“ rozhodnutí soudu podivil. „Nic o tom nevím. Slyším to od vás prvně,“ řekl v úterý LN.

Právě po Novotných, tentokrát v roli poškozených, byl údajně úplatek požadován. Pachatelé prý za zmanipulování justice chtěli 20 milionů korun. Jenže do cesty se jim připletli detektivové. K pochytání gangu pomohl předstíraný převod.

Policie tento nástroj využívá ke skrytému vyplácení peněz zločincům. Může díky němu zatknout třeba pachatele krádeže cenných uměleckých předmětů. Stejně tak jde o bič na korupčníky nebo drogové dealery. Po předávce zpravidla spadne klec. Bankovky bývají speciálně označené. Jsou zaznamenané i jejich šarže a čísla.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky
Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...