Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 8 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kvůli snaze ovlivnit soud skončil ve vazbě zlínský podnikatel. Protimafiánská centrála obvinila tři lidi

Policie - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie - ilustrační foto. | foto: Vojtěch ŠeredaLidové noviny

Praha/Zlín Kauza zlínského gangu, který se snažil ovlivňovat justici, pokračuje obviněním tří osob. LN to potvrdil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), která má případ na starosti. „Policisté v této věci zadrželi čtyři osoby. Následně byly tři osoby obviněny z trestného činu podvod,“ řekl LN Jaroslav Ibehej, mluvčí NCOZ.

Podle vyšetřovatelů si skupina vyhlédla dvojici obžalovaných z jiné trestné činnosti. Redakce už počátkem týdne upozornila, že šlo o manžele Jaroslava a Jarmilu Novotných, kteří čelí soudnímu procesu kvůli vydírání.

„Oslovili obžalované s nabídkou, že v jejich prospěch ovlivní prvoinstanční trestní řízení vedené u Krajského soudu v Brně, pobočka Zlín a následně i odvolací řízení u Vrchního soudu v Olomouci. Za tímto účelem požadovali částku v řádech desítek milionů Kč. V rámci monitorovaného předstíraného převodu obvinění převzali za své služby vyšší finanční částku,“ popsal Ibehej.

Jenže loni v prosinci krajský soud poslal manžele na sedm a čtyři roky za mříže. Jde o nepravomocný verdikt. Nyní se čeká, jak dopadne odvolání u olomouckého vrchního soudu.

V kauze nabídky ovlivnění rozhodování justice se však stali poškozenými. Dle informací LN se sami obrátili na policii. A ta byla následně schopná zdokumentovat i převody peněz. Celkem gang požadoval částku dvacet milionů korun. Fakticky loni získal první splátku ve výši deseti milionů korun.

Policisté považují za ústřední postavu případu zlínského podnikatele Patrika Kalouse. Ten, jak zjistily LN, skončil ve čtvrtek vazbě. „Bylo rozhodnuto o vzetí do vazby Patrika Kalouse. Proti tomu si podal stížnost, ale ta nemá odkladný účinek. Věc je šetřena Národní centrálou proti organizovanému zločinu,“ potvrdil LN Michal Tománek, mluvčí Okresního soudu v Uherském Hradišti. Důvodem vazby byla obava, že by se obviněný mohl pokusit vyhnout spravedlnosti. „Pokud jde o důvody tak byl shledán důvod pro útěkovou vazbu,“ doplnil Tománek.

Podle obchodního rejstříku byl sedmačtyřicetiletý podnikatel Patrik Kalous společníkem v několika firmách. Šlo například o společnost Damerana, která se zabývala realitním byznysem. V minulosti vlastnil ve Zlíně i fitness centrum.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky
Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Karlův most v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Premium

Podivné zrcadlo z Turnova letí ke Slunci. Česká laboratoř se musela ukázat

TOPTEC Turnov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ke Slunci odstartovala sonda se speciálním zrcadlem pro sledování korony. Vyvinuli jej čeští výzkumníci v Turnově....

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné
TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné

Hračka musí být pro dítě bezpečná. Jestli tomu tak opravdu je, vám prozradí její obal. Nemusíte ani luštit drobná písmena, jen se naučte rozpoznávat znaky, které bezpečnost garantují.