Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 7 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kvůli snaze ovlivnit soud skončil ve vazbě zlínský podnikatel. Protimafiánská centrála obvinila tři lidi

Policie - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie - ilustrační foto. | foto: Vojtěch ŠeredaLidové noviny

Praha/Zlín Kauza zlínského gangu, který se snažil ovlivňovat justici, pokračuje obviněním tří osob. LN to potvrdil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), která má případ na starosti. „Policisté v této věci zadrželi čtyři osoby. Následně byly tři osoby obviněny z trestného činu podvod,“ řekl LN Jaroslav Ibehej, mluvčí NCOZ.

Podle vyšetřovatelů si skupina vyhlédla dvojici obžalovaných z jiné trestné činnosti. Redakce už počátkem týdne upozornila, že šlo o manžele Jaroslava a Jarmilu Novotných, kteří čelí soudnímu procesu kvůli vydírání.

„Oslovili obžalované s nabídkou, že v jejich prospěch ovlivní prvoinstanční trestní řízení vedené u Krajského soudu v Brně, pobočka Zlín a následně i odvolací řízení u Vrchního soudu v Olomouci. Za tímto účelem požadovali částku v řádech desítek milionů Kč. V rámci monitorovaného předstíraného převodu obvinění převzali za své služby vyšší finanční částku,“ popsal Ibehej.

Jenže loni v prosinci krajský soud poslal manžele na sedm a čtyři roky za mříže. Jde o nepravomocný verdikt. Nyní se čeká, jak dopadne odvolání u olomouckého vrchního soudu.

V kauze nabídky ovlivnění rozhodování justice se však stali poškozenými. Dle informací LN se sami obrátili na policii. A ta byla následně schopná zdokumentovat i převody peněz. Celkem gang požadoval částku dvacet milionů korun. Fakticky loni získal první splátku ve výši deseti milionů korun.

Policisté považují za ústřední postavu případu zlínského podnikatele Patrika Kalouse. Ten, jak zjistily LN, skončil ve čtvrtek vazbě. „Bylo rozhodnuto o vzetí do vazby Patrika Kalouse. Proti tomu si podal stížnost, ale ta nemá odkladný účinek. Věc je šetřena Národní centrálou proti organizovanému zločinu,“ potvrdil LN Michal Tománek, mluvčí Okresního soudu v Uherském Hradišti. Důvodem vazby byla obava, že by se obviněný mohl pokusit vyhnout spravedlnosti. „Pokud jde o důvody tak byl shledán důvod pro útěkovou vazbu,“ doplnil Tománek.

Podle obchodního rejstříku byl sedmačtyřicetiletý podnikatel Patrik Kalous společníkem v několika firmách. Šlo například o společnost Damerana, která se zabývala realitním byznysem. V minulosti vlastnil ve Zlíně i fitness centrum.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!