8. června 2010 7:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Detektivové šetří půlmiliardový daňový únik při obchodu s emisemi

Peníze - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Detektivové specializující se na finanční kriminalitu šetří daňový únik ve výši více než 500 milionů korun, který měl vzniknout při obchodování s emisními povolenkami. Nikdo zatím nebyl obviněn.

S odvoláním na mluvčí vrchního státního zastupitelství v Praze Irenu Válovou o tom informuje dnešní Právo. "Policisté zahájili úkony v trestního řízení pro podezření z trestného činu krácení daně, poplatku a podobné povinné platby," řekla mluvčí.

Detektivové podle Práva prověřují firmu, které měla s povolenkami obchodovat přes nastrčené bílé koně, státu ze zisku neodváděla nic. "Vzhledem ke stadiu šetření v uvedené věci nelze informovat o konkrétních úkonech ani dalších detailech," řekla Válová.

Emisní povolenky firmám v EU dovolují vypouštět oxid uhličitý, přičemž jedna povolenka představuje jednu tunu oxidu uhličitého. Firmy většinu povolenek dostávají zadarmo. Pokud je nevyužijí, mohou je prodat nebo naopak dokoupit. České společnosti získají ročně povolenky v hodnotě zhruba čtyř až pěti miliard korun.

Už na začátku němečtí hackeři v Česku na internetu zaútočili na český systém obchodování s emisemi skleníkových plynů. Česku žádná škoda nevznikla. Podle evropského policejního úřadu Europol je k podvodům náchylný celý systém obchodování s povolenkami a až 90 procent obchodů představují v podstatě jen daňové podvody. Evropská unie tak ročně přichází o zhruba pět miliard eur (asi 130 miliard korun).

ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?