Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diag Human by od státu neměla dostat víc než dvě miliardy

Česko

  12:27aktualizováno  12:56
PRAHA - Firma Diag Human nezíská v přezkumné arbitráži s Českou republikou více než dvě miliardy korun. Firma přitom po Česku požaduje kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou 15 miliard korun.
Krev - ilustrační foto

Krev - ilustrační foto foto: Shutterstock

Tvrdí to server Aktuálně.cz s odvoláním na zdroje obeznámené s vývojem řízení. V roce 2008 původní rozhodci určili, že jí má stát zaplatit přes osm miliard korun a úroky, obě strany se však tehdy proti nálezu odvolaly.

"Pokud bude verdikt vynášet senát v současném složení, více než dvě miliardy to rozhodně nebudou. Rozpětí je mezi jednou a půl až dvěma miliardami korun," řekl serveru zdroj. "Tento výrok zcela jasně implikuje podjatost rozhodčího senátu," uvedl právní zástupce Diag Human Jan Kalvoda.

Verdikt rozhodců by měl podle serveru Aktuálně.cz padnout v březnu.

Diag Human si do tříčlenného přezkumného senátu vybrala švýcarského rozhodce Damiana Della Ca. Stát si zvolil Milana Kindla, o kterém později vyšlo najevo, že je zapletený do problémů plzeňské právnické fakulty.

Třetím rozhodcem v arbitráži jmenoval soud prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela - údajně proto, že se strany nedokázaly na třetím kandidátovi shodnout samy. Diag Human toto rozhodnutí kritizuje, podle ní je Kužel podjatý.

Česko už zaplatilo 326,6 milionu

Případ začal v roce 1991, kdy ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy. Předběžně se dohodlo se společnostmi Novo Nordisk a Conneco, z níž se později stala firma Diag Human. Firmy ve výběrovém řízení neobstály.

V roce 1992 tehdejší ministr Martin Bojar společnosti Novo Nordisk sdělil, že řízení nevyhrála, protože se spojila s podezřelou firmou Conneco. Ta od roku 1995 požaduje odškodné za ušlý zisk.

Bývalý ministr Jan Stráský (ODS) podepsal v roce 1996 rozhodčí smlouvu, takže se kauza začala řešit arbitráží. V roce 2002 vláda premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD) uhradila firmě 326,6 milionu korun. Společnost si pak vypočítala novou škodu.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Mohlo by vás zajímat