Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Die Katze muss weg!“

Česko

SLOVENSKÝ DIÁŘ

Ta kočka musí pryč! (Die Katze muss weg!) zařval prý Adolf Hitler, když se z Petržalky, v té době území třetí říše, díval přes Dunaj na Bratislavu. Tou kočkou byl český lev symbolizující legionáře a stojící na pilounu nad pomníkem Milana Rastislava Štefánika. Slovenský štát jako správný satelit Hitlera poslechl a lev zmizel. Ale kdo ví, třeba Hitler nikdy nic takového neřekl, jen se prostě hodil k dodatečnému zdůvodnění, proč byl symbol Československa ze Štefánikova památníku odstraněn. Ostatně v době, kdy se posílali „Češi peši do Prahy“, by sundání lva nebylo nic divného.

Protože se však i ve Slovenském štátu našli soudní lidé, nebyl lev roztaven, ale uschován. A po válce mohl být opět postaven na pomník. Pak však přišel únor 1948 a na pomníku vadil najednou zase Štefánik. Za komunismu bylo soudných lidí ještě méně než za klerofašismu, a tak byl Štefánik roztaven.

Teď byl odlit znovu a přestěhoval se před novostavbu Slovenského národního divadla, obludy postavené podle komunistických projektů z osmdesátých let. Podle původního projektu měla stát na tomto místě socha Vladimíra Iljiče Lenina, ale komunisté nestihli divadlo, natož Leninův pomník dokončit.

A tak tam bude Štefánik, v letecké kombinéze, v níž zahynul, když se čtvrtého května před devadesáti lety vracel jako francouzský generál na italském letadle do vlasti tehdy ještě plné Maďarů. Podle slovenských nacionalistických legend byl sestřelen Čechy na Masarykův příkaz.

Proti českému lvu se konala těsně před odhalením sochy demonstrace. Podle desítek starších lidí je totiž lev nad Štefánikem symbolem „čechoslovakismu“. „Je to kříšení toho nejhoršího v československých vztazích, kdy všechno české bylo nadřazeno slovenskému - dokonce i zvíře nad člověkem,“ tvrdí Viliam Hornáček, šéf sdružení Korene, které demonstraci uspořádalo. Inu, Hitler věčně živý.

O autorovi| Luboš Palata, Redaktor LN

Autor: