Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Díky vládě rosteme, libují si komunisté

Česko

  9:00
PRAHA - O růst preferencí se KSČM stejně jako ČSSD stará svou politikou a přispívá k tomu i vládní koalice svými skandály, shodují se politikové komunistické strany.

Přiznávají také, že komunistickou stranu nijak nepoškozují pokusy zakázat ji ani obhajoba komunistického režimu poslankyní Martou Semelovou. "Vládní koalice zařídila, že se lidé zajímají o náš program," řekl Vojtěch Filip, který je v čele strany šest let.

Podle Filipa komunisté bez problémů přijali programový dokument s názvem Socialismus 21. století. Teprve ale začne vnitrostranické poměřování před sjezdem, který se bude konat příští květen v Liberci. Nominace na předsedu a do dalších funkcí budou stranické organizace podávat na podzim. "Úpěnlivě hledám někoho, kdo by byl mou kádrovou rezervou," uvedl položertem Filip.

PRŮZKUM PREFERENCÍ

Podle posledního průzkumu agentury Factum Invenio by ČSSD získala 29,1 procenta hlasů a KSČM 16,3 procenta. Levice by tak měla v Poslanecké sněmovně 112 křesel. Komunisté by získali jen o čtyři desetiny procenta hlasů méně než ODS a o 1,6 procenta více než TOP 09.

Současný předseda nemá ve straně výrazného soupeře. Takzvané konzervativní křídlo, jehož nejviditelnější představitelkou je poslankyně Semelová a o jehož prosazování se v KSČM hovoří jako o "semelizaci", protěžovalo poslance Stanislava Grospiče, který je místopředsedou strany pro odborné zázemí. U straníků a delegátů sjezdu má ale už od dob předsedy Miroslava Grebeníčka úspěch ten kandidát, který dokáže úspěšně vyrovnávat postavení vlivových skupin. Podle pozorovatelů je v tom ale mistrem právě současný předseda.

Nespokojení voliči
To, že komunisté stejně jako sociální demokraté přiměřeně své velikosti sbírají voliče nespokojené se současnou vládní politikou a znechucené skandály, které doprovázejí koaliční strany, podle poslance a expředsedy Jiřího Dolejše jen dokazuje, že se minuly s úspěchem opakující se snahy zakázat komunistickou stranu a že kontroverzní veřejná vystoupení Semelové zůstávají ve stínu skandálů vládních stran.

Konzervativci v KSČM, kteří stále s obdivem vzhlížejí k dobám desítky let trvající vlády komunistické strany a ke komunistickému vůdci Klementu Gottwaldovi, jsou sice ve straně v menšině, očekává se ale, že se budou na květnovém sjezdu snažit výrazně zasáhnout do složení stranického vedení. V něm od sjezdu, který se konal před více než třemi lety, nezůstal kámen na kameni. Dolejše smetla z místopředsednické funkce jeho angažovanost kolem fingovaného sponzorského daru a místopředsedkyně Věra Žežulková odstoupila sama.

CO SI O TŘETÍM ODBOJI MYSLÍ KSČM SE DOČTETE ZDE

I kdyby se v květnu zvolenému vedení KSČM podařilo aspoň udržet nebo dokonce vylepšit současné preference a stejně dobře si vedla i ČSSD, takže by levice dala dohromady ve sněmovně pohodlnou nebo i ústavní většinu, šance na zásadní změnu politiky by podle expředsedy KSČM Václava Exnera stejně nebyla. Je přesvědčen, že by to dopadlo stejně jako v roce 2002, kdy vytvořili sociální demokraté v čele s Vladimírem Špidlou vládní koalici raději s lidovci a Unií svobody, i když s KSČM by dali dohromady ve sněmovně pohodlnou většinu.

Křišťálová lupa 2011

Sociální demokraty od spolupráce s komunisty na vládní úrovni odrazuje právě pravicové křídlo strany, jehož výrazným mluvčím byl v minulosti Exner. Po něm převzala prapor předsedkyně pražských komunistů Semelová.

Autoři: ,