Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dnes v jednom domě

Česko

Komiksy Chrise Warea (* 1967), z jehož tvorby bylo do češtiny přeloženo jeho nejznámější dílo, Jimmy Corrigan, nejchytřejší kluk na světě (BB art 2004), dokonale spojují výtvarnou a literární stránku. Pro jeho tvorbu jsou typické dokonalé tvary, čistá linka, pastelové barvy, připomínající ilustrace z počátku 20. století, a promyšlená práce s kompozicí obrazů, zachycujících plynutí času, myšlenek nebo spojujících několik zdánlivě nesouvisejících dějů. V rámci jedné strany se třeba odvíjí život člověka od narození do smrti, sledujeme myšlenky hned několika postav nebo osudy zvířat, hmyzu či předmětů. K pospojování zobrazených událostí by kniha potřebovala řadu stran a film několik střihů. Komiks dokáže vše ukázat najednou a je jen na čtenáři, kde se „čtením“ začne.

ACME Novelty Library je řada sešitů či knih, které Ware vytváří od roku 1993. Zpočátku nepravidelný interval mezi svazky se postupně ustálil na jednom roce. Autor se nenechává limitovat rozměry, a tak například čísla 16 a 17 vyšla ve formátu polovičním než aktuální číslo 18. V rámci této edice pak autor rozvíjí hned několik dějů, které občas vyjdou i samostatně - jako tomu bylo právě u Jimmyho Corrigana. Čísla 16, 17 i připravované číslo 19 obsahují příběh kluka jménem Rusty Brown, na kterého rodiče nemají čas, ve škole patří k šikanovaným outsidrům, a tak se část jeho života odehrává v představách o tom, že on sám je superhrdina. Když jednou zaslechne útržek z hádky rodičů, uvědomí si, že jeho superschopností je supersluch, což sice není příliš superhrdinské, ale pojmenování Ear-man už nějakou váhu má.

Na konci svazku 16 se objevilo několik stránek načrtávajících po jednotlivých patrech životy nájemníků jednoho domu na předměstí amerického velkoměsta. Tak začala další Wareova série, označovaná jako Building stories. Zatím poslední, 18. svazek vypráví o dívce ze třetího patra, která má amputovanou nohu. Ware se tu zaměřuje především na dívčiny pocity: životní stereotyp - v rámci jedné stránky sledujeme její den v práci, v rámci jiné den, kdy má volno -a osamělost. Jediný poměr, který měla, se odehrál v jejích osmnácti - jemu bylo dvakrát tolik, nakonec ji stejně opustil, ona se však nedokáže s prázdnotou, která po něm v jejím životě zůstala, vyrovnat. I tady se objevují další výtvarné nápady: na stránce, v jejímž středu je tělo hrdinky, se dozvídáme, že její oblíbenou knihou byl v dětství anatomický atlas s obrázkem člověka, kterému otáčením stran nahlížela stále hlouběji do těla. Na další stránce (věnované jejímu sexuálnímu životu) najdeme hrdinku nahou a na třetí její kostru (tady se dívka svěřuje, že občas přemýšlí o tom, v které části těla se skrývá její Já).

Wareův svět není optimistický. Jeho hrdinové jsou osamělí podivíni nebo lidé, kterým život nevyšel tak, jak si představovali. V tom jsou nám bližší než dokonalí superhrdinové. Autor navíc dokáže skvěle zachytit pocity svých postav, jejich jakoby banální myšlenky, filozofuje však také o souvislostech, v nichž se jejich životy odehrávají. Jeho výtvarné výrazové prostředky jsou perfekcionistické, ale zároveň srozumitelné a těžko napodobitelné. Komiks v jeho podání není jen skvělým příkladem možností mladého média, ale jedinečným uměleckým dílem.

ČESKY NEVYŠLO

The ACME Novelty Library 18

Chris Ware Vydalo Drawn & Quarterly v edici The ACME Novelty Library 2007. 56 stran.

Knihy vybíráme ve spolupráci s pražskými knihkupectvími Academia a Fišer

Autor:
Témata: Academia