Fischer v minulosti působil jako český velvyslanec ve Francii a v Monaku. V současné době zastává funkci ředitele neziskové organizace STEM, která se zabývá výzkumy veřejného mínění. Jako možného kandidáta na post hlavy státu ho loni označila iniciativa Kroměřížská výzva.
Server iRozhlas.cz uvedl, že senátorský podpis Fischer získal například od šéfa senátorského klubu KDU-ČSL Petra Šilara. „Ano, Pavel Fischer má podporu senátorů. Já mu ji dal také,“ citoval server Šilara. Nejde podle něj ale o oficiální stanovisko lidovců nebo jejich senátorského klubu.
Úřednická vláda je zbytečný mezikrok, míní Drahoš. Horáček by přijal předčasné volby |
Pavel Fischer se narodil 26. srpna 1965 v Praze. Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, studoval ale také na pařížské Národní škole pro státní správu (ENA) a v Ženevě, kde se věnoval sociálnímu učení církve. Krátce pracoval jako učitel francouzštiny na gymnáziu, v letech 1991 až 1993 byl osobním sekretářem pražského biskupa Františka Lobkowicze a následující dva roky strávil na postu zástupce ředitele pražského Institutu komunikace.
V letech 1995 až 2003 působil v Kanceláři prezidenta republiky, mimo jiné i jako poradce Václava Havla. Od roku 1999 byl ředitelem politického odboru. Mezi lety 2003 a 2010 byl českým velvyslancem ve Francii a Monaku. Po návratu do Prahy pracoval jako vrchní ředitel bezpečnostně-multilaterální sekce ministerstva zahraničí. Ve Francii byl za aktivity a zásluhy ve prospěch bilaterálních vztahů oceněn řádem České legie, v Monaku získal řád sv. Karla. Je ženatý a má čtyři děti.
Zájem o kandidaturu na prezidenta projevilo zhruba deset lidí. Mezi nejvážnější uchazeče, kteří již získali potřebných 50 000 podpisů voličů, patří současný prezident Miloš Zeman, bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel a textař Michal Horáček. Do voleb se může přihlásit i uchazeč, který si zajistí deset senátorských nebo 20 poslaneckých podpisů. Senátorskou nominaci má jistou místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS), ten ale zatím nepotvrdil, že se volby zúčastní.
O kandidaturu má dále zájem i lékař a aktivista Marek Hilšer, bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek kandidující za ODA, předseda strany Rozumní a hudebník Petr Hannig nebo exposlanec Otto Chaloupka. Kandidovat chtějí také šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek za stranu Realisté a někdejší šéf Rusnokova kabinetu Karel Štogl. U Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí své volební účty dosud zaregistrovalo devět kandidátů a jedna kandidátka.