31. července 2008 7:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Do Česka dorazili šakali

Šakal obecný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šakal obecný | foto: wikipedia.org

PRAHA Spatřit v Česku šakala obecného? Ještě před několika lety těžko představitelná věc. Jenže psovitá šelma, která dosud obývala jen území na jihu Evropy a severní Afriky, se kvůli klimatickým změnám stěhuje dále na sever. A dorazila i do Česka.

„Letos byl výskyt šakalů zmapován na Moravě, na Břeclavsku a především Uherskohradišťsku,“ potvrzuje jednatel Českomoravské myslivecké jednoty Jaroslav Kostečka. „Likviduje poměrně velké množství zvěře včetně spousty chráněných druhů,“ dodává. Ochránci přírody a myslivci se se šakalem potýkají především na Balkánském poloostrově. „Tam s ním mají obrovské problémy, je to vrcholový predátor,“ říká Kostečka.

Podle ministerstva životního prostředí může šelma v Česku způsobit i jiné problémy než snížení stavu lesní zvěře v honitbách myslivců. Odborníci se obávají především vztekliny. „Šakali migrují z jihu, takže hrozí i toto nebezpečí,“ upozornil mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.

Šakal obecný
Šakal obecný (Canis aureus) je psovitá šelma. Ze všech druhů šakalů je tento druh nejrozšířenější. Vyskytuje se na území severní a východní Afriky, na Balkánském poloostrově, na Blízkém východě, v Indii, v Barmě
a nově i v České republice.

Tento druh šakala je jediným, který žije i jinde než v Africe.

Šakalové loví v páru - hlavně v noci. Úspěšnost lovu v páru je asi 70 %, což z nich dělá obávané lovce, kteří mají silné zbraně ve vytrvalosti a ostrém sluchu.

Šakal má jen jediného predátora-člověka
Šakal, který je jen o málo větší než liška, může podle myslivců likvidovat nejen malé hlodavce, kteří jsou jeho přirozenou potravou, ale troufne si i na větší zvěř.

„Šakal kromě člověka nemá predátora. Ve svém teritoriu nejprve zlikviduje všechny své konkurenty, jako lišky a kuny,“ popisuje Kostečka. Čeho se však myslivci obávají nejvíc? Šakal si troufne i na vysokou. „Nepohrdne ani srnčí zvěří, ani třeba mládětem koloucha u jelena evropského,“ dodává Kostečka.

S tím však nesouhlasí vedoucí zoolog liberecké zoologické zahrady Luboš Melichar. „Obavy myslivců, že by jim šakal mohl zničit vysokou, jsou nesmysl. Asi by se nedalo vyloučit, že by mohl vykrádat kurníky. Ale živí se spíše hlodavci a je částečně mrchožrout,“ soudí Melichar.

Pro člověka by šakal neměl podle odborníků představovat žádné nebezpečí. „Útok na člověka je u zdravého, normálního jedince prakticky vyloučený,“ říká Jakub Kašpar. O tom je přesvědčen i Luboš Melichar. „Nemyslím si, že by měli mít lidé ze šakalů strach.“ VČesku zatím byli šakali pozorováni jen ojediněle, ale pravděpodobně se budou dále šířit. To potvrzuje i Kašpar. „Ano. Je to jedna z věcí, na které čeští přírodovědci upozorňují. Šakali jsou jedním z nejviditelnějších druhů, kterých se to týká. V Česku budou čím dál běžnější.“

Ministerstvo životního prostředí se ale případného přemnožení těchto psovitých šelem neobává. „Zatím to jde jen o ostrůvkovitý výskytna jihu země,“ říká Kašpar.

Pronájem bytu 2+1 v Písku
Pronájem bytu 2+1 v Písku

Jeronýmova, Písek - Budějovické Předměstí
10 000 Kč/měsíc

Najdete na Lidovky.cz