5. července 2010 22:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Do Česka poštou putují desítky kilogramů drogy 'Mňau-mňau'

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Policisté a celníci v dubnu a květnu zachytili 20 kilogramů nové taneční drogy mefedron, která mířila do Česka poštou.

Uvedl to dnes server iDnes.cz. Odborníci ovšem podle serveru odhadují, že měsíčně do Česka putují poštou nebo převozem desítky kilogramů drogy (čtěte zde). Mefedronu se slangově říká Mňau-mňau a lze jej objednat na internetu, kde se prodává jako bílý prášek na hnojení. Některé evropské země mefedron zakazují, protože prý může zabíjet.

"Mefedron se u nás stále více rozšiřuje, především na taneční scéně. Pochází často z Velké Británie a Číny," sdělil Roman Pešek z Národního monitorovacího střediska pro drogy, které v současnosti intenzivně mapuje výskyt mefedronu na české drogové scéně. "Mefedron se u nás nevyrábí. Ten, který jsme s celníky dosud zachytili, byl z průmyslových zdrojů a objednaný ze zahraničí," řekl k tomu serveru šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Mefedron se podle dostupných informací prodává za mnohonásobně vyšší cenu, než je pořizovací, napsal iDnes.cz. "Co máme informace z černého trhu, tak nákupní cena je kolem 60.000 korun za kilo, prodejní kolem půl milionu," řekl serveru Frydrych.

Mefedron v Česku není zakázaný, dovozce ale přesto podle iDnes.cz riskuje obvinění z šíření toxikomanie. "Může tak dojít obliby jako zdánlivě bezpečný bratr pervitinu. Lze iniciovat zařazení na seznam, ale ten je součástí zákona a každá změna musí projít celým legislativním procesem, což je dlouhodobý proces," podotkl Frydrych.

Odborníci zaznamenali výskyt mefedronu v Česku loni, napsal server. V některých evropských zemích ho úřady zakazují. V Irsku hospitalizovali uživatele po požití drogy se srdečními problémy, ve Velké Británii jeden člověk po užití zemřel. Všechny případy se vyšetřují, uvedl sever.

ČTK