Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Do Prahy má na konci března přiletět třetí muž USA. Ryan tu stráví dovolenou, možná vystoupí v parlamentu

Paul Ryan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Paul Ryan. | foto: Reuters

PRAHA Třetím nejvyšším představitelem Spojených států je předseda Sněmovny reprezentantů. Od roku 2015 tuto funkci vykonává republikán Paul Ryan. Právě on má za necelé tři týdny přicestovat do Česka. A jde o těžkou váhu. Pokud by nemohl vykonávat svůj úřad Donald Trump a následně ani viceprezident Mike Pence, prezidentem by se dle americké ústavy stal právě Ryan.

Rodák z Wisconsinu se chystá strávit v Česku dovolenou s rodinou. Vedle soukromé návštěvy má mít jeho pobyt i oficiální rozměr. „Zrovna před chvíli jsme k tomu měli poradu. Myslím si, že je to téměř jisté, že přijede a přivítáme ho. Jestli se to ještě desetkrát nezmění, měl bych ho na letišti přivítat v neděli 25. března,“ řekl LN předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) a uvedl, že se v současnosti ladí detaily Ryanova programu. To ostatně redakci potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje z diplomacie.

Coby formálně Ryanův český protějšek Vondráček usiluje, aby top politik USA v úterý 27. března vystoupil i před poslanci. V týdnu, kdy bude pobývat v Česku, ale není zatím v kalendáři zasedání pléna. Mají probíhat sněmovní výbory. To by se ale mělo změnit.

Prezident Trump, viceprezident Pence a předseda Sněmovny reprezentantů Paul...
Ryan souhlasil s kandidaturou neochotně a až poté, co se za ním sjednotilo...

„Už jsem to avizoval předsedům poslaneckých klubů a nikdo nebyl proti. Všichni jsou s tím v souladu, že bychom schůzi udělali 27. března. Neměla by žádný bod k projednání, pouze by v Poslanecké sněmovně promluvil pan Ryan,“ dodal Vondráček s tím, že důvodem jeho vystoupení je letošní výročí sto let existence republiky. K tomu neodmyslitelně patří i osobnosti prvního československého prezidenta Tomáše G. Masaryka a prezidenta USA Woodrow Wilsona.

Šéfa Sněmovny reprezentantů táhne do Česka nejen skutečnost, že v Praze nikdy dříve nebyl. Mezi jeho osobní přátele patří současný velvyslanec USA v Česku Stephen King, který se ujal svého postu loni v prosinci. „Když jsme se spolu s panem Kingem setkali poprvé, tak jsme tuto možnost konzultovali. Občas se prostě podaří šťastná trefa,“ komentoval návštěvu Vondráček.

Pokud se akce uskuteční, půjde o diplomaticky nejvýznamnější politickou návštěvu od příletu amerického prezidenta Baracka Obamy.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!