Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Do Reduty musejí znovu dělníci

Česko

  14:43
BRNO - Divadlo Reduta v Brně potřebuje ani ne rok po dokončení největší rekonstrukce ve své historii další úpravy. V divadelním sále se kvůli vlhkosti rozmnožily plísně, s problémy se potýká zákulisí a další věci nesou nelibě návštěvníci.

Reduta foto: Reprofoto

Budova, opravená za více než tři sta milionů korun, přitom dostala za opravu titul Stavby Jihomoravského kraje roku 2005 za rekonstrukci historického objektu. „Do divadla, kde mne mohou sledovat na záchodě, chodit nebudu,“ rozčilovala se ve středu jedna z návštěvnic. Škvíra u dveří toalet vadí nejen jí.

„Stěžovali si i další diváci,“ potvrdil náměstek ředitele Národního divadla v Brně Arnošt Janěk. Podle něj je nejzásadnějším problémem plíseň, která kvůli vlhkosti pokrývá obložení divadelního sálu. „Bude ho nutné vyměnit. Stále nevíme, jestli tam je vlhkost vinou projektu, nebo vinou stavební firmy,“ dodal.

Podle stavbařů bude obložení vyměněno během divadelních prázdnin. „Je to jako reklamace, takže žádné peníze navíc město platit nebude,“ sdělil včera LN Petr Hajduk ze společnosti IMOS, která práce zajišťovala. O jiných podobných problémech informován není.

Podle neoficiálních informací má soupis závad a stížností několik stran. Šatnám herců chybělo ještě na jaře nouzové osvětlení, polofunkční byly splachovače i fotobuňky na osvětlení. Návštěvníci si stěžují i na rošty u výtahů, v nichž ženám zůstávají podpatky, a kdo omylem projde únikovým východem, který se nesmí zamykat, nedostane se kvůli mechanismu kliky zpět.

„Nedostatky jsou marginální záležitost, situace je zcela standardní.  Dokonce je to nejmíň hlášených provozních závad, co jsme při našich realizovaných stavbách zaznamenali,“ prohlásil včera rezolutně architekt Antonín Novák z ateliéru DRNH, který rekonstrukci Reduty připravil. Obdobné stanovisko zastává i jeho kolega Petr Valenta. „Hodnota zakázky byla skoro půl miliardy. Takže myslím, že těch závad tam opravdu není tolik, a hlavně nejde o nic závažného. Jen náprava se zbytečně vleče kvůli administrativním krokům,“ uvedl Valenta. Připouští však, že mnohde se svým pojetím, které ocenili odborníci a které je třeba v cizině časté, jako například řešení toalet, narazili na zvyklosti a praktický život. „Podsvícený chodník by byl podle nás pěkný. Byly obavy, jak se bude umývat, a co když tam zateče voda. Navrhli jsme řešení, ale prý bylo drahé, a tak se nakonec řeklo, že se chodník podsvětlovat nebude, a odložilo se to,“ trochu si stěžuje Valenta. Chtěli prý, aby nejstarší divadelní budova v Evropě dostala adekvátní novou tvář. „Kdybychom byli architekti, které práce nezajímá, nalepíme tam kachličky a nebudeme nic vymýšlet. To je vždycky nejjednoduší cesta,“ podotkl.

Vedoucí magistrátního investičního odboru Pavel Vybíral o větších závadách neví. „Autoři projektu dělali všechnu dokumentaci, je to autorské dílo, které splňuje normy,“ řekl. Podle něj mnohé nynější připomínky mohl budoucí uživatel, tedy divadlo, ovlivnit při projektu.

Náměstek primátora Jan Holík považuje situaci za nešťastnou. „Divadlo se podílelo na kontrolních dnech, ale těžko může posoudit, zda technologie způsobí zavlhání či jiný dopad,“ poznamenal. Podle něj ale firmy vše napravují. „Přelomové bude léto, kdy by závady měly odstranit,“ dodal. Město neplatilo žádné vicepráce, ale některé problémy se podle něj odrážejí na zvýšených provozních nákladech.

Autor: