Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko

Do středních škol mohou studenti ve skupinách po šesti od příštího pondělí, jen na konzultace

Studenti s rouškami. foto: BRUTE

PRAHA - Studenti závěrečných ročníků středních škol a středoškoláci ohrožení školním neúspěchem budou moct od 19. dubna docházet na skupinové konzultace ve skupinách maximálně do šesti osob. Po jednání vlády to oznámil na twitteru ministr školství Robert Plaga (za ANO). Žáci posledních ročníků základních škol a ti, kteří se potýkají s prospěchem, mohou ve skupinách po šesti do školy na konzultace už od pondělí podle dřívějšího rozhodnutí kabinetu.
  17:32aktualizováno  20:15

Před pondělním jednáním vlády ministr řekl, že praktická výuka na středních a vyšších odborných školách, konzervatořích a v posledních ročnících vysokých škol se zřejmě příští pondělí neobnoví, jak vláda původně plánovala. Mluvčí ministerstva Aneta Lednová po jednání řekla, že kabinet tento záměr potvrdil. Návrat žáků a studentů do těchto škol zatím podle Plagy nedoporučují epidemiologové. Vláda v pondělí také do opatření, které se týká konání zkoušek, maturit a absolutorií, včlenila bod, že se jich budou moct účastnit i třetí osoby, sdělila později.

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) uvedla, že obnovení výuky na středních a vyšších odborných školách, konzervatořích a v posledních ročnících vysokých škol by se mělo odložit nejméně na 26. dubna, až se případně projeví aktuální zmírnění opatření. Původní termín, který počítal s obnovením výuky v těchto školách 19. dubna, podle ní vycházel z předpokladu, že se v pondělí obnoví pouze výuka na prvním stupni základních škol a v posledním ročníku škol mateřských. Nepočítalo se přitom s dalšími změnami v opatřeních, u kterých není jisté, jak ovlivní vývoj epidemie.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) po jednání vlády novinářům řekl, že návrat studentů k praktické výuce je pro něj prioritou. Nechtěl ale upřesnit, kdy by se tak mohlo stát.

Rodiče autistů, kteří nemohou být testováni ve škole, budou mít nárok na ošetřovné. Úpravu opatření o testování ve školách schválila vláda.

Na prvním stupni základních škol v pondělí začala takzvaná rotační výuka, kdy se třídy budou po týdnu střídat ve výuce ve škole a z domova. Zatím zavřené zůstaly školy na Děčínsku, kde má rotační výuka začít příští týden.

Podmínkou výuky ve škole je negativní antigenní test, který se bude dělat dvakrát týdně. Testy se dělají i ve školkách, do kterých se vrátili předškoláci a mladší děti zdravotníků a dalších vybraných profesí. Kromě toho se od pondělí otevřela také papírnictví, obchody s dětských oblečením a obuví nebo čistírny a prodejny autodílů. S koncem nouzového stavu od pondělí rovněž neplatí zákaz cestování mezi okresy nebo nočního vycházení.

Unie: Školy nejsou pro vládu priorita

Odsunutí návratu žáků k praktické výuce podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka ukazuje, že školy pro vládu nejsou jednoznačnou prioritou. Kabinet se podle něj zachoval nezodpovědně, když ode dneška otevřel některé obchody. Zejména v učebních oborech podle Zajíčka už nyní chybí žákům tolik praxe, že se to bude jen stěží dohánět. Školy jsou přitom na návrat žáků připraveny. Od pondělí začaly i s testováním přítomných zaměstnanců. Kriticky zhodnotila rozhodování vlády i šéfka Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová.

Do Waldorfské školy v Semilech mohou děti i bez testů, učí se bez roušek. Hygienici zahájili šetření

Podle Zajíčka je to výsledek málo zodpovědného stanoviska politiků, kteří se rozhodli uvolnit raději obchody než školy. „Ta priorita (školství) tu prostě jednoznačně není,“ myslí si. Chybějící praktická výuka podle něj bude problém zejména pro závěrečné zkoušky v učebních oborech. Praktické zkoušky se tam sice budou moct konat výjimečně až v létě, ale na rozdíl od maturitních zkoušek se jejich forma nedá změnit, řekl Zajíček. „Úplně dobré řešení v tuto chvíli nevidím. I kdyby nastal návrat příští pondělí, tak by bylo za minutu dvanáct, ne-li minutu po dvanácté,“ dodal.

Schejbalová už s návratem posledních ročníků do lavic před maturitami napočítá. V pražském Gymnáziu Nad Štolou, které vede, o to podle ní už studenti ani nestojí. Chtějí se teď spíš v klidu doma připravovat na zkoušky, řekla. Podle ní možnosti skupinových konzultací využijí spíš odborné školy. Tomu, že je školství priorita vlády, ale už také nevěří. Pozastavila se i nad tím, proč má být ve školách zakázaný tělocvik, když budou moct děti sportovat jinde. „Ve škole by aspoň byly v jedné homogenní otestované skupině,“ podotkla. Podle dnešního rozhodnutí vlády může být venku na jednom sportovišti až šest dvoučlenných skupin, musí být ale nejméně deset metrů od sebe.

„Přijde mi to všechno nelogické,“ podotkla ředitelka. To, že bylo potřeba otevřít papírnictví nebo obchody s dětským oblečením, je podle ní pochopitelné. „Obávám se ale, aby ta priorita školství nebyla stále přeskakována něčím jiným,“ řekla. Podle ní vláda rozhoduje chaoticky a nekoncepčně. Uvítala by systém, ze kterého by jasně vyplývalo, co se stane například při různých nárůstech počtu nakažených.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!