Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Česko

Do Waldorfské školy v Semilech mohou děti i bez testů, učí se bez roušek. Hygienici zahájili šetření

Děti musejí podle nařízení ve školách nosit po celou dobu roušku. foto:  Michal Šula, MAFRA

SEMILY - Do Waldorfské základní a střední školy v Semilech mohly v pondělí děti i bez povinných testů na koronavirus. Ve třídách se mohou učit bez roušek, povinné jsou jen ve společných prostorách. Ředitel školy to odmítl komentovat, hygienici v pondělí dopoledne ve škole zahájili šetření, žádné závěry ale zatím nejsou. O uzavření školy kvůli porušení vládních nařízení ale neuvažují, řekl krajský hygienik Vladimír Valenta.
  18:20

Řediteli ale podle něj hrozí citelný finanční postih. Na přístup semilské školy k testům upozornil v neděli server iHNED.cz.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) v pondělí novinářům potvrdil, že jedna ze škol na opatření rezignovala a hrozí jí relativně vysoká pokuta. Uvedl, že ve škole byla hygienická kontrola i zřizovatel, který s postupem školy nesouhlasí. Ministr poznamenal, že nošení roušek samozřejmě vadí každému, ale je to v nynější situaci nezbytná podmínka pro chod škol. Odložení roušek přitom přirovnal k potopení se do hluboké vody bez dýchacího přístroje.

Děti se vrátily po delší době zpátky do školy.
Děti zase usedly do lavic.

„Mohu potvrdit, že tam dochází k porušení mimořádného opatření, nicméně kontrola ještě uzavřená není. Jedná se tam jednak o porušení pandemického zákona a jednak i zákona o veřejném zdraví, a podle toho se bude odvíjet i ten další postup. Mně samozřejmě ta situace mrzí, chápu, že je to určitá nepohoda pro školu, tak určitá oběť pro rodiče nebo žáky,“ řekl Valenta. Testování je ale podle něj způsobem, jak zabránit vniku nákazy do školy. V žádné jiné škole podle něj hygienici nic podobného řešit nemuseli.

Podle vyjádření ředitele školy Ivana Semeckého na sociálních sítích musí o testování dětí rozhodovat rodiče. „Pokud s testováním dětí nesouhlasíte, tak pošlete písemný nesouhlas s testováním napsaný vlastními slovy, ze kterého bude zřejmé, koho se nesouhlas týká a kdo ho vystavil,“ uvedl mimo jiné ředitel.

‚Stejná euforie jako první školní den.‘ Návrat do lavic komplikovalo testování i požár v pražských Modřanech

Zřizovatelem školy je město Semily, starostka Lena Mlejnková (Volba pro Semily) považuje celou věc za nešťastnou. Město podle ní nemá možnost to změnit, škola má právní subjektivitu a odpovědnost nese ředitel. „Rada města ho může odvolat, počkáme ale na závěry kontroly hygieniků a případné sankce, tak jako v jiných podobných případech,“ řekla Mlejnková. Rozhodnutí ředitele, který školu otevřel i pro netestované děti, rozdělilo podle ní rodiče. Jedni jeho přístup oceňují, jiní kritizují. „Už se na mě obrátila maminka, která nechce své dítě do školy posílat, protože se bojí, že se tam nakazí,“ dodala Mlejnková.

Semily jsou už téměř 30 let centrem waldorfského vzdělávání v Libereckém kraji. Ve městě s 8400 obyvateli je nejen mateřská a základní škola, ale od roku 2006 také lyceum. Střední waldorfské vzdělávání v Česku nabízí jen pár škol. Semilská škola patří k nejstarším v zemi, dnes na ní studuje zhruba 300 dětí. Někteří absolventi už se do školy vrátili jako pedagogové.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!