Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Kadeřnictví či pedikúra by se měly otevřít jako první. Dřív jak za 14 dní to ale nebude, řekl Havlíček

Do kadeřnictví s rouškou. foto: Zdeněk Němec, Mafra

PRAHA - První by se měly podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) otevřít tzv. nenahraditelné služby, jako je kadeřník nebo pedikúra. Nestane se tak dříve než za 14 dní. Momentálně podle něj funguje nový tým zástupců ministerstva průmyslu a obchodu, svazů a asociací, který ve spolupráci s resortem zdravotnictví připravuje různé scénáře pro činnosti, které by pro uvolnění mohly připadat v úvahu.
  18:48

Do středních škol mohou studenti ve skupinách po šesti od příštího pondělí, jen na konzultace

Diskuse se vede o tom, co by mělo být epidemickým ,parametrem, aby mohly další odvětví obnovit provoz. Havlíček to řekl v pondělí na tiskové konferenci po jednání vlády.

„Za ministerstvo průmyslu a obchodu, a nehovořím teď za kulturu nebo třeba za sport, bychom navrhovali, že v té první fázi by to měly být (měly by být uvolněny) služby, které jsou nenahraditelné. To co se, zjednodušeně řečeno, nedá koupit přes internet,“ řekl Havlíček.

Kritériem pro uvolnění by podle Havlíčka mohl být například přírůstek nově potvrzených případů koronaviru za týden či 14 dní, případně počet hospitalizovaných. Vše podle něj řeší nově vytvořený odborný tým. Rozhodování bude podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) záviset na epidemické situaci. „Nechtějte na nás od této chvíle data, že od 26. něco uděláme,“ uvedl.

Havlíček o víkendu na CNN Prima News řekl, že mezi jednotlivými kroky rozvolňování by měly být dvoutýdenní rozestupy, aby vláda mohla vyhodnotit dopady předchozího uvolnění.

Dosavadní protiepidemický systém (PES) by měl být podle zástupců vlády nahrazen novými pravidly. Podle Arenbergera se nebude jednat o tabulku, ale spíše o „balíčky k rozvolňování“, uvedl v pátek.

Autor: