Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Holešovskou výzvu si zaregistrovala Dělnická strana

Česko

  7:34aktualizováno  14:25
PRAHA - Holešovskou výzvu si jako občanské sdružení zaregistrovala 3.dubna u ministerstva vnitra Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS).

Ilustrační foto foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Upozornil na to server Týden.cz. Zakladatele výzvy, pod jejíž hlavičkou se v posledních týdnech konaly protivládní demonstrace tisíců lidí v celé České republice, to zaskočilo.Sami totiž také žádali o registraci sdružení, ale předběhla je nacionalistická DSSS. Vedení Holešovské výzvy oznámilo na svém webu, že kvůli tomu chce v pondělí podat žalobu.

ČŤĚTE TAKÉ:

Podle údajů ministerstva vnitra je členem přípravného výboru nově zaregistrovaného sdružení s názvem Holešovská výzva místopředseda DSSS Jiří Štěpánek. Také adresa sdružení je stejná jako u DSSS a její předchůdkyně, Dělnické strany, kterou v roce 2010 rozpustil soud zejména proto, že u ní shledal návaznost na nacionální socialismus a podněcování k násilí.

Holešovská výzva

Do Prahy a dalších měst svolali na neděli opět protestní shromáždění organizátoři takzvané Holešovské výzvy, která mimo jiné požaduje demisi vlády a abdikaci prezidenta Václava Klause.

Pod hlavičkou výzvy se v uplynulých týdnech konaly v několika městech protivládní protesty, kterých se zúčastnily tisíce lidí. Už tehdy organizátoři avizovali, že v podobných akcích hodlají pokračovat. Poslední protesty ale už tak výraznou odezvu neměly.

Přilákat další příznivce

Jeden z členů vedení DSSS serveru anonymně sdělil, že registraci sdružení strana provedla, aby tak získala další příznivce. "Jde o to, aby to mělo řád. Aby se to celé nerozplizlo a neztratilo tvář. Klidně se na nás nespokojení lidé mohou obracet," řekl.

Předseda DSSS Tomáš Vandas na konci března zahájil svou prezidentskou kampaň mítinky v Kadani a v Chomutově. Skoro roční předstih před volbami vysvětloval tím, že nasbírat potřebných 50.000 podpisů pod petici, která by mu umožnila faktickou kandidaturu, nebude snadné. Server v této souvislosti spekuluje, že by Vandas krokem s registrací mohl zvýšit svou šanci získat potřebné podpisy.

V Liberci přišla 'ke slovu' i píšťalka.

Jsme amatéři, přiznávají zakladatelé

Zakladatelé volného sdružení Holešovská výzva, které mimo jiné požaduje demisi vlády a abdikaci prezidenta Václava Klause, byli krokem DSSS překvapeni. "Moji kolegové o registraci zažádali, ale očividně pozdě. Měli jsme spoustu práce s přípravou a distribucí letáků i plakátů. Jsme amatéři a zatím nemáme pevnou strukturu, chceme ale se stavem společnosti něco dělat," řekl serveru Slávek Popelka z Nového Města na Moravě, který patří k původním signatářům výzvy.

"S Vandasem jednat nehodláme. Alespoň jsme si stačili zaregistrovat internetovou stránku, kde budeme naše akce nadále prezentovat," dodal. Od DSSS se vedení Holešovské výzvy distancovalo také na svém webu. V prohlášení uvedlo, že s touto stranou nemají členové výzvy nic společného a že DSSS na volném sdružení občanů pouze parazituje.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!