Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neonacisté chtějí 'podchytit' školáky. U škol rozdávají letáky a nabízí vlastní komiks

Česko

  9:30
PRAHA - Česká Dělnická mládež zahájila po vzoru své německé sestry NPD akci s názvem "Školní dvůr". Rozdáváním letáků v okolí škol se snaží přitáhnout studenty ke krajně pravicové ideologii. Nacionalismus je cool, píše se na jednom z materiálů, které Dělnická mládež rozdává.

Pád Reichstagu? Kdepak, pád Husí říše foto: Dělnická mládež

Mladí neonacisté podle svých slov chtějí "ideologicky podchytit českou a moravskou mládež a upevnit a zkvalitnit její potenciál". Jak zjistil server Lidovky.cz, ředitelé škol o aktivitě neonacistů často vůbec netuší.

V pondělí, 15.dubna, se před Střední školou umění a designu v brněnské Francouzské ulici rozdávaly letáky. Nešlo však o akci některého z prodejních řetězců, ani o nábor na letní brigádu. Sraz si tam dali příznivci neonacistické Dělnické mládeže v rámci své akce "Školní dvůr".

Zákon o vzdělávání sice politickou propagaci ve školách zakazuje, prostranství před nimi však je většinou veřejným prostranstvím a činnost Dělnické mládeže tak není ilegální.

Před školou rozdali asi stovku výtisků svých propagandistických novin "Hlas mládeže" a po skončení akce si na svých stránkách pochvalovali, že tentokrát jim letáky nikdo nezahazoval ani jim nenadával. 

Právě Brno Dělnická mládež označuje za kolébku celé akce. "Brno se v poslední době stalo jakousi baštou mládežnického sdružení Dělnická mládež," pochvalují si neonacisté na svém webu.

Snaha Dělnické mládeže o šíření krajně pravicové propagandy se přitom neomezila pouze na moravskou metropoli. Rozsáhlost akce potvrzují sami nacionalisté - Most, Chomutov, Praha, Brno, Ostrava, Opava - tam všude Mládež se svou agitací ke školám přišla. 

Nepřipomíná vám slepičí pařát vlajku OSN?

Co školákům neonacisté rozdávají? Především letáky propagující myšlenky své matky - Dělnické strany sociální spravedlnosti. Tou nejhorší zbraní v jejich arzenálu je však komiks 'Kachny contra slepice', který je volně ke stažení na stránkách Dělnické mládeže.

Pomocí přirovnání k husám, kachnám a slepicím neonacisté vysvětlují dětem svůj vztah k "cizincům" a "nepřizpůsobivým" (úryvky z komiksu si prohlédněte v galerii).

Na šestadvaceti stranách dětem vypráví příběh, který je místy nápadně podobný historickým událostem. Například Husí říše svými symboly nápadně připomíná hitlerovské Německo a to včetně vyobrazení pádu Reichstagu. Vlajka jakési "slepičí zločinné organizace" je zase téměř přesnou kopií vlajky OSN. Komiks končí větou "Cizí ptáky poslouchat dobrý nápad není".

Škola o ničem nevěděla

Ne všem studentům však bylo "upevňování potenciálu mládeže" v Brně po chuti. "Zpestřením byl výstup jedné studentky, kterou div neranila mrtvice, když se rozčilovala nad tím, jak si můžeme dovolit oblbovat hlavy žákům školy, kterou navštěvuje," vzpomínají neonacisté na svém webu. 

V samotné škole však o ničem nevěděli. "Až na Váš podnět jsem si otevřel stránky Dělnické mládeže, kde jsem se o zmíněné akci dočetl," uvedl pro server Lidovky.cz její ředitel Pavel Luffer. "Ani já, ani moje zástupkyně na střední škole na Francouzské, jsme tuto aktivitu nezaznamenali," přiznává Luffer. 

V komiksu se nakonec zvedne 'Protest proti cizákům"

Událostí se však po upozornění serveru Lidovky.cz bude zabývat. "Dotazem u studentů zjistíme více," naznačil ředitel svůj další postup. "Je mi jasné že rasistické organizace tohoto typu se budou u této školní budovy často houfovat, protože je to citlivá oblast. My však, až na výjimky, nemáme s naší menšinou problémy, respektive jim předcházíme," uvedl Luffer.

Zatím se není čeho bát

Podle odborníka na pravicový extremismus Miroslava Mareše se zatím není čeho bát. "Je to akce zřetelně inspirovaná akcí Schulhof, kterou v Německu realizuje tamní pravicově-extremistická scéna," řekl serveru Lidovky.cz Mareš.

V německu tuto akci organizuje krajně pravicová NPD (Národnědemokratická strana Německa), kterou čeští nacionalisté berou jako svůj vzor. Dělnická strana s ní dokonce uzavřela "memorandum o spolupráci". 

"V Česku je ale oproti Německu zatím dopad této akce zanedbatelný," uklidnil Mareš.

Autor:

Mohlo by vás zajímat