Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Studentské volby: Táhnou Piráti, Dělnická strana je třetí

Česko

  19:41
PRAHA - Studentské krajské volby vyhráli Piráti, volila je pětina žáků. Přes 15 procent studentů hlasovalo pro TOP09, desetina studentů volila Dělnickou stranu sociální spravedlnosti. Voleb nanečisto pořádaných společnostní Člověk v tísni se měsíc před krajskými volbami zúčastnilo téměř 22.000 středoškoláků.

Studentské volby 2012 foto: ČTK

Celkem se zapojilo 77 gymnázií, 98 středních odborných škol a 18 učilišť, přičemž některé školy poskytují více typů vzdělání zároveň. Volby byly pro školy i studenty dobrovolné. Při studentských volbách před dvěma lety bodovala TOP09, po ní následovala ODS a Věci veřejné.

ČTĚTE TAKÉ:

"Výsledky Studentských voleb 2012 jsou v mnohém překvapivé i alarmující.Přesto je považujeme za důležité a doufáme, že povedou k širší společenské diskusi a reflexi," komentoval výsledky Karel Strachota, ředitel programu Jeden svět na školách, v rámci nějž se volby konaly.

Velké rozdíly panovaly mezi jednotlivými regiony. DSSS například zvítězila v Ústeckém kraji, v Moravskoslezském kraji, odkud byla téměř pětina hlasů, pak skončila DSSS na druhém místě s 13 procenty. Naopak v Praze zvítězila TOP09 s více než 26 procenty hlasů, následovali ji Piráti s 23 procenty, ODS s deseti procenty a Strana zelených se sedmi.

V některých krajích překročily pětiprocentní hranici také regionální uskupení, například v Jihomoravském a Olomouckém kraji to bylo sdružení Moravané, v Jihočeském zase Jihočeši.

Studenti pochopí volební systém

Akce měla žákům před blížícími se krajskými volbami 12. a 13. října přiblížit fungování volebního systému a krajských samospráv. Pražské školy obdržely volební lístky pro Středočeský kraj, protože Praha ve volbách do zastupitelstev krajů nefiguruje a své zastupitele bude volit až za dva roky ve volbách komunálních. Ve studentském hlasování také nebyly preferenční hlasy.

Když se akce v roce 2010 před volbami do Poslanecké sněmovny konala poprvé, studenti tehdy dali nejvíce hlasů straně TOP 09. Následovala ODS, na pomyslném třetím místě skončily Věci veřejné (VV). ČSSD figurovala na sedmém místě, když ji přeskočila ještě Česká pirátská strana, Dělnická strana sociální spravedlnosti a Strana zelených.

Autoři: ,