13. července 2010 20:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dobeš, psycholog vězňů a rodinný expert, povede školství

Josef Dobeš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Dobeš | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Pokud by se měl nový ministr školství Josef Dobeš (VV) sám nějak charakterizovat, označil by se za konzervativního člověka se silným vztahem k rodině.

Se svojí druhou ženou Lucií a třemi dětmi žije v dvougeneračním domku spolu s rodiči manželky. "Dnes již takovéto soužití nebývá příliš obvyklé, ale takovéto tradiční rodinné hodnoty jsou mí blízké," popisuje šestačtyřicetiletý Dobeš.

O rodinných hodnotách mluví i v souvislosti se svými dětmi. S manželkou mají již čtvrt roku v pěstounské péči patnáctiletého Davida, který navštěvuje praktickou základní školu. Když o něm mluví, tak pouze jako o synovi. "Šest let jsem syna měl v hostitelské pěstounské péči. Už jsme si na sebe všichni zvykli, takže soužití probíhá bez problémů," dodává nový ministr školství.

Prezident Václav Klaus jmenoval vládu Petra Nečase: ministr školství Josef Dobeš.

Ve střídavé péči s bývalou manželkou má pak dvanáctiletého syna Kryštofa. Třetímu synovi je 20 měsíců a jmenuje se Jakub. Tím ale počet dětí v rodině nového ministra školství nekončí, brzy se jim totiž narodí další potomek. "Manželku by samozřejmě potěšilo, kdyby to tentokrát byla holka," přiznává.

Pokud se zrovna nevěnuje rodině, pak si Josef Dobeš rád zajde na houby, něco ukutí, zazahradničí si, projede se na kole nebo zahraje fotbal. Dneska ale už jen s kamarády ve volných chvilkách. "Hodně jsem vrcholově hrával fotbal. Už to na mně dneska ale není moc znát. Pořád je to však moje velká záliba," popisuje.

Čtěte také

Pracoval s vězni i dětmi
Ještě předtím, než Josef Dobeš coby absolvent strojní průmyslovky v Brně nastoupil na studia psychologie na Masarykově univerzitě, tři roky studoval teologickou fakultu. Ze studií ale nakonec odešel a vrhl se na dráhu psychologa.

Josef DobešPracoval jako psycholog s vězni ve Vazební věznici Praha-Pankrác, před vstupem do vrcholné politiky se ale věnoval praxi s rodinami a dětmi.

V roce 2002 spoluzakládal stranu Věci veřejné, v níž zastává od roku 2003 funkci místopředsedy. V roce 2006 byl zvolen do zastupitelstva Prahy 1.

Jeho kolegové z Věcí veřejných ho popisují jako pracovitého člověka. "Určitě má kompetence někoho vést, je schopen si prosadit svoje. Stojí si za svými názory. Pokud po někom něco chce, trvá na tom," popisuje Dobeše jeho spolupracovnice z Věcí veřejných Hana Marková. "Navíc je to Moravák, stejně jako já, což je mi také sympatické."

A podobně ho popisuje i starosta Vysokého Mýta Martin Krejza (ODS), se kterým se přátelí. "Známe se z psychoterapeutického výcviku, takže spolu máme spoustu takzvaně niterných zážitků. Pepa mě vždycky udivoval svou inteligencí, postřehem a tím, že dokázal vydávat obrovské výkony. Což obdivuji do dneška," popisuje ho Krejza. To, že bude Josef Dobeš ministrem, ho proto nepřekvapuje.

To, že je ve své straně jedním z "dinosaurů", dokazuje, že byl dlouho společníkem ve vydavatelství Pražan, které je spojeno se stranou Věci veřejné, a že rok působil jako člen správní rady firmy ABL. Tu donedávna vlastnil další "véčkař" Vít Bárta.

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.