Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dobeš: Razie se mě netýká. Policii však zajímá 'jeho' tendr

Josef Dobeš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Dobeš. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Byla to bleskurychlá operace: minulý týden vtrhli do pražské centrály ministerstva školství detektivové z protikorupční policie. Na konci zátahu si kriminalisté z úřadu odnesli několik počítačů a veškeré dokumenty z připravované zakázky na podporu výzkumu a vývoje.

„Prověřujeme přípravu této veřejné zakázky,“ potvrdil LN vedoucí jihočeské expozitury protikorupční policie Marek Belko, která má kauzu od počátku na starosti.

Provozování databáze, která kontroluje využívání státních prostředků na vědu a výzkum, tento rok končí. Na její pokračování měl být původně v prosinci vypsán mnohamilionový tendr. A právě jeho příprava nyní detektivy zajímá.

„Šetření policie se týká zakázky z roku 2007, jedná se o smlouvu na zajištění softwaru na podporu výzkumu a vývoje, jejíž platnost končí v září roku 2011," reagoval poté, co informaci přinesly LN, ministr školství Josef Dobeš (VV). "Ačkoli mi někteří úředníci doporučovali, tuto smlouvu prodloužil v rámci tzv. 'jednání bez uveřejnění', odmítl jsem takové prodloužení podepsat a rozhodl, že zakázka může pokračovat pouze na základě řádného a transparentního výběrového řízení,“ dodal Dobeš.

Jeho slova však exkluzivně pro LN zpochybnil Belko: "Platí to, co jsem říkal včera. Proveřování se týká aktuální přípravy výberového řízení, ne výběrového řízení v roce 2007."

Zakázka na míru?

Experti se shodují, že důvody šetření mohou být v podstatě dva: buď má policie podezření, že byla zakázka připravována na míru pro předem vybraného zájemce, nebo mělo dojít k jejímu „umělému“ navýšení.

S podezřelými zakázkami mělo ministerstvo školství problémy už v minulosti. Minulý rok například Dobeš odvolal po tlaku médií z funkce šéfa odboru investic Michala Pilina. Pilin musel z ministerstva odejít už za ministrování Ondřeje Lišky (SZ) kvůli údajným manipulacím s výběrovými řízeními na výstavbu budov několika vysokých škol.

K TÉMATU:

Dobeš ho přijal zpět. Když se ovšem informace o jeho návratu objevila v médiích, rozhodl se Dobeš úředníka znovu odvolat. Policie také nedávno zasahovala na ministerstvu kvůli tomu, že na školství fungoval účet, díky kterému bylo možné číst poštu zaměstnanců. Nakonec ale policie shledala, že nedošlo k trestnému činu. Zaměstnanci prý o kontrole pošty věděli z vlastních pracovních smluv. Přímo na ministerstvu školství pak policie zatkla bývalého libereckého zastupitele za ODS Jiřího Zeronika.

Ten byl prý jedním z těch, kdo nabízel Šimonu Stejkozovi (asistentovi poslance Michala Babáka – pozn. red.) patnáct milionů za to, že u VV zařídí dotaci z EU na jejich novou soukromou školu. Po zatčení se při výslechu všichni tři podnikatelé do protokolu přiznali. Po poradě s právníky ale už mluvili jinak. Šlo prý jen o lobbing.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.

Najdete na Lidovky.cz