13. prosince 2011 19:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dobešovy nápady ve školství vzbuzují odpor

MInistr školství Josef Dobeš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy MInistr školství Josef Dobeš. | foto: ČTK

PRAHA Revoluční novinka ministra školství startuje - plošné testování páťáků a deváťáků. Zatím jen pilotně na stovce škol. Stejně jako ostatní nápady i tento čelí kritice.

Na vybraných základních školách a nižších gymnáziích zkouší nyní novinku z dílny ministra Josefa Dobeše. Páťáci a deváťáci vyplní zkušební online testy. „Chceme vidět, co to obnáší,“ řekla LN ředitelka Základní školy Československé armády ve Frýdku Místku Marie Rojková, která školu přihlásila.

ČTĚTE TAKÉ:

Cílem pilotáže není ověřit znalosti žáků, jde o technickou prověrku. Další generálky jsou v plánu na jaře 2012 a 2013. Naostro se má testování spustit v roce 2014. „Nyní si potřebujeme ověřit funkčnost softwaru v terénní zátěži. Po skončení testování se budeme ptát dětí, jak se jim s tím pracovalo,“ řekl LN mluvčí školní inspekce Libor Vacek. Inspekce má testování na starosti.

INFOGRAFIKA:

Plošným ověřováním znalostí chce ministr pozvednout klesající úroveň českých škol. Původně se Dobeš nebránil myšlence, že by výsledky testů mohly rozhodovat i o přijetí na střední školu. Po vlně kritiky ale od nápadu ustoupil.

Čtyřkaři a pětkaři

"Vůbec není ujasněna myšlenka, k čemu mají testy sloužit, neustále se to mění,“ kritizuje Dobeše prorektor Univerzity Pardubice Karel Rýdl, který je jedním z autorů petice vyzývající k bojkotu plošných testů. Tu už podepsalo téměř 2000 lidí. Kritikům vadí i to, že obtížnost testů bude dle vize resortu nastavena tak, aby je zvládl čtyřkař. „Takový test nám ukáže jedinou věc: že máme tolik a tolik čtyřkařů a zbytek, co neuspěje, jsou pětkaři. Už ale nezjistíme, kolik máme trojkařů, dvojkařů a jedničkářů, a tedy jakou úroveň znalostí a dovedností děti mají,“ upozorňuje Rýdl.

Navíc hrozí, že výuka ve školách se zúží a učitelé budou děti de facto připravovat pouze na testy. „Je to zbytečné zatěžování dětí a hlavně se neustále vymýšlí nějaké změny, které nejsou nutné pro to, aby školství fungovalo správně,“ míní knihovnice a matka dvou školáků Svatava Hýbnerová z Hodonína. I její podpis je pod výzvou k bojkotu.

Vyzkoušejte si:


Plošné testy nejsou jediným nápadem, za něž je resort kritizován. Podobně nadzvedl Dobeš ze židle i akademiky z vysokých škol. Ti se obuli do nedávno předloženého návrhu zákona, který zavádí školné a systém podpory (půjčky, stipendia). Vyčítají mu, že v návrhu chybí návaznost na jiné zákony či analýza dopadů školného na studenty i státní rozpočet.

Odvolejte Dobeše, žádají učitelé i odborníci

Žádost o Dobešův odchod z ministerstva dostal na konci listopadu na stůl premiér Petr Nečas. Vyzývá ho k tomu šedesát pedagogů, ředitelů škol a odborníků. Argumentují chaotickým řízením resortu.

Kritiku Dobeš slýchá i z vlastních řad, tedy od členů vládní koalice. Expertovi ODS na školství Walteru Bartošovi například vadí Dobešův nápad, aby se základní a střední školy přestaly financovat „na hlavu“ (peníze za každého žáka). Nově by nejvíce peněz dostala škola s ideálním počtem dětí. O „ideálu“ by rozhodovalo ministerstvo.

Dobeše minulý týden zkritizoval i šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík. V reakci na slova prezidenta Václava Klause o „Nečasově slabé vládě“ řekl, že jediné nefunkční v této vládě je ministerstvo školství. „To se řítí do záhuby zásluhou pana ministra Dobeše, kterého pan prezident odmítl na jaře odvolat,“ řekl Gazdík.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz