130 let

Dobrovolný návrat? Nejistota je

Česko

říká pro LN Valentin Mocanu, rumunský státní tajemník, který má na starosti romskou problematiku

* LN Vyhošťování Romů z Francie bylo velkým tématem během letních prázdnin. Ale není to již déletrvající problém?

Nejdříve bych rád zdůraznil, že když mluvíme o posledních návratech rumunských občanů z Francie, nejde z právního hlediska o vyhošťování. My to oficiálně nazýváme dobrovolné návraty. A k těm začalo docházet již minulý rok.

* LN Řešili jste to již tehdy?

Samozřejmě. Když pak letos v srpnu počet navrácených lidí vzrostl, jeli jsme do Paříže a setkali se tam s Francouzi, abychom si navzájem objasnili situaci. Byla zde obvinění ze strany Paříže týkající se velkého počtu přestupků páchaných Rumuny ve Francii. Podle nás jsou ale statistiky tématem pro experty, ne pro politiky. Jsou totiž někdy nebezpečné, když je nemůžete správně interpretovat. A podle nás nebyly správně interpretovány. Také nás obvinili, že neděláme dost pro začlenění Romů do společnosti. My jsme jim ale ukázali, jak fungují všechny naše projekty financované evropskými fondy.

* LN Máte přehled o tom, kolik rumunských občanů se nyní vrátilo zpátky do země?

Určitě, situaci mám plně pod kontrolou. Je jich něco méně než 800. Striktně jsem si na francouzských úřadech vyžádal, aby mi poslali kompletní informace o všech rumunských občanech. Abychom zamezili nějakým komplikacím při návratu, na letišti vždy čekali zástupci ministerstva vnitra, práce, úřadů pro ochranu dětí a dalších agentur. Měli jsme tam i sanitky, kdyby to bylo třeba. Naštěstí nebylo. Poté jsme všechny informace předali místním úřadům a úřadům práce. Poslali jsme jim jejich jména a adresy a řekli, ať se jim ozvou, že jsou pro ně k dispozici.

* LN Ale mohou se vrátit zpátky do Francie...

Jsou to svobodní občané Rumunska a Evropy.

* LN Ptám se, protože se objevily spekulace, že Francie má určitý seznam těchto lidí, aby zabránila jejich návratu do země...

Co Francie žádá po Rumunsku, je, aby byl uveden do praxe program začlenění těchto lidí do společnosti. Díky němu by pak zůstávali v Rumunsku. My na tom pracujeme. Ale ne kvůli tomu, že to žádá Francie. Byla to vždy jedna z našich priorit.

* LN Máte z francouzské strany nějaké dokumenty, které dokazují, že ve všech případech byli Rumuni ve Francii ilegálně?

Žádné dokumenty nejsou. V tomto případě zde byl jen individuální souhlas těchto lidí s tím, že se vrátí do Rumunska. To bylo všechno. My jsme s těmi rumunskými občany mluvili a nikdo z nich neříkal, že by byla porušena jejich práva. Nikdo si nestěžoval na zacházení ve Francii. Samozřejmě v případě, že se objeví nějaké stížnosti, budeme práva svých občanů bránit.

* LN Objevily se ale pochybnosti, že všechny návraty nejsou až tak dobrovolné...

To je jasné, že jsou pochybnosti. Problém je, že jako zástupce vlády nemůžu zakládat své kroky na pochybnostech, ale na faktech. Důležitá je jedna věc, musíme brát vážně, jak celá situace vypadá v očích veřejnosti. To jsem před Francouzi zdůraznil. Žádal jsem je, aby přestali s útočnými prohlášeními. A aby se věci řešily, ne aby se o nich jen mluvilo. To je často kontraproduktivní. Doufám, že rozuměli mému vzkazu. Musí si uvědomit, že mohou u veřejnosti lehce vytvořit image xenofobie a rasismu francouzské vlády.

* LN V rozhovoru pro francouzské noviny jste nedávno řekl, že celá situace vypadá jako stigmatizace jedné skupiny...

To je pravda. Zpočátku jsme čelili prohlášením, ve kterých se hodně mluvilo o Romech. Já jsem se vždy snažil nehovořit tímto způsobem. Rumunská vláda považuje všechny tyto občany za Rumuny, bez ohledu, jestli jsou to Romové, nebo ne.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás