Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dolní část 'Václaváku' bude od dubna pěší zónou

Česko

  12:20aktualizováno  13:15
PRAHA - Dolní polovina Václavského náměstí bude od 2. dubna pěší zónou. Novinářům to oznámil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09). Pražští řidiči tak již nebudou moci v dolní části náměstí nejen parkovat, ale ani projet přilehlou Jindřišskou ulicí a dojet k nedaleké magistrále. Jindřišská bude nově u ústí na náměstí pro automobily uzavřena.

Spodní část Václavského náměstí. foto: Reprofoto

Plán pěší zóny připravoval dopravní výbor první městské části zhruba půl roku. Poté ho posvětili radní Prahy 1. Městská část si od změn slibuje zklidnění Václavského náměstí před jeho postupnou revitalizací. "Do budoucna chceme zajistit to, aby na náměstí přijížděla pouze vozidla pro zásobování, rezidentů či vozidla firem, které mají podzemní parkoviště," odůvodnil rozhodnutí radních Lomecký s tím, že počítá s nevolí některých řidičů, dotčených hoteliérů či provozovatelů taxislužby.

Pěší zóna až k ústí ulice Jindřišská

Pěší zóna povede od spodní neprůjezdné části Václavského náměstí až nad tramvajové koleje, které spojují Vodičkovu a Jindřišskou ulici. Zavedení zóny si podle Lomeckého vyžádá jen jednoduchá dopravní opatření - osazení značek a v prvních dnech budou úsek kontrolovat policisté. Přestupky řidičů lze očekávat zejména u ústí Jindřišské ulice směrem náměstí, kterým od dubna nebudou moci projet. Ve slepé ulici budou moci pouze zaparkovat. Z dolní části náměstí pak zmizí zaparkovaná auta a prostory budou sloužit chodcům. Obyvatelům tamních domů s parkovacími kartami radnice zajistí náhradní parkovací prostory.

Dolní část Václavského náměstí bude od 2. dubna pěší zónou. Praha 1 uzavře ústí přilehlé Jindřišské ulice, a znemožní tak průjezd k magistrále.

Dolní část Václavského náměstí bude od 2. dubna pěší zónou. Praha 1 uzavře ústí přilehlé Jindřišské ulice, a znemožní tak průjezd k magistrále.

Dopravu a zejména pak parkování hodlá Praha 1 usměrnit také na Malém náměstí u Staroměstské radnice. Kdy by auta měla z této lokality zmizet, zatím ale ještě není jasné. Projekt dopravní výbor první městské části zatím připravuje.

I v letošním roce se pak bude konat akce Václavské náměstí bez aut. Řidiči se této lokalitě budou muset vyhnout pravidelně každou první neděli v měsíci. Projekt potrvá od března až do listopadu.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva
Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva

Společnost Deva Nutrition, český výrobce vysoce kvalitních dětských příkrmů, pro nás připravil soutěž o vouchery v hodnotě 1 000 Kč!

Mohlo by vás zajímat