Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Domy H-Systemu v Horoměřicích dělí konkurzní správce na byty, jejich prodej vynese více peněz

H-System. Kdysi jméno stavební firmy, dnes synonymum pro celonárodní ostudy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy H-System. Kdysi jméno stavební firmy, dnes synonymum pro celonárodní ostudy. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Horoměřice (u Prahy) Konkurzní správce zkrachovalé společnosti H-System Josef Monsport dělí podle bytového družstva Svatopluk, které sdružuje bývalé klienty H-Systemu, domy v Horoměřicích na jednotlivé byty. Podle názoru družstva to má umožnit získat z prodeje bytů v konkurzu více peněz, řekl v pátek předseda družstva Martin Junek.

Monsport věc nechtěl podrobněji komentovat, informaci Svatopluku, že domy na jednotlivé byty opravdu dělí, nepotvrdil.

Ústavní soudci na začátku října odmítli stížnost družstva Svatopluk na verdikt Nejvyššího soudu, podle něhož mají někdejší klienti H-Systemu domy v Horoměřicích vyklidit. Horoměřičtí s rozhodnutím Ústavního soudu nesouhlasí a chtějí se obrátit na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Konkurzní správce nyní připravuje prodej domů, které si nynější obyvatelé sami dostavěli. Monsport nechává zpracovat nový posudek, který určí současnou hodnotu domů a pozemků. Za tuto cenu pak budou podle něj domy nabídnuté k odkupu.

„Dne 30. prosince 2019 jsme dostali do datové schránky SBD Svatopluk na vědomí, že konkurzní správce Monsport nechává v katastru nemovitostí rozdělit atriové domy na jednotlivé byty. Rozdělení jsme čekali už dávno, ale ne nyní, když správce Monsport koncem roku 2019 ohlásil, že nechává vyhotovit znalecký posudek na lokalitu Horoměřice,“ řekl Junek.

Družstvo počítalo s prodejem celého sídliště, míní Junek

Družstvo podle něj počítalo s tím, že se s Monsportem a věřitelským výborem dohodne na prodeji celého sídliště. „Bylo by to lepší pro starší, méně majetné sousedy, protože bychom byli schopni zajistit solidární splátky případného úvěru, který by si obstaralo BD Horoměřice, družstvo obyvatel lokality Horoměřice,“ uvedl Junek.

Bytové družstvo Horoměřice sdružuje část členů BD Svatopluk, kteří bydlí v Horoměřicích. Případnou hypotéku na odkup domů by čerpalo právě menší horoměřické družstvo, zbylých členů většího družstva Svatopluk se totiž situace s prodejem domů netýká.

„Nebudu komentovat vnitřní záležitosti konkurzu. Nicméně v obecné rovině můžu říct, protože nevíme, kdo podá nabídku, na co podá nabídku, na kolik podá nabídku, tak se připravujeme na všechny možné alternativy k prodeji v budoucnu, až na to dojde, aby to nevázlo a tu věc se nám podařilo dokončit,“ řeklv pátek Monsport. Nepotvrdil tak ani informaci Svatopluku, že domy na jednotlivé byty skutečně dělí.

Junek uvedl, že Monsport bude muset v prodeji zohlednit skutečnost, že byty jsou bez přívodu plynu a elektřiny, bez kanalizace, bez pouličního osvětlení a bez příjezdových cest, které jsou majetkem Svatopluku. „A bude samozřejmě nutné odečíst i současnou hodnotu dostaveb po H-Systemu,“ řekl Junek. Spravedlivá částka odkupu domů činí podle Junka 15 procent z běžné ceny. „Což vyplývá ze znaleckého posudku z roku 2003 po skončení dostavby,“ uvedl Junek. Monsport již dříve ČTK řekl, že směrodatný je znalecký posudek, který nechá stanovit on, nikoliv posudky družstva.

Společnost H-System uzavřela po založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu celkem o miliardu korun. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení. Situace členů Svatopluku je specifická tím, že si byty na vlastní náklady dostavěli, ovšem bez souhlasu konkurzního soudu. Podle Junka ale lidé měli souhlas bývalého konkurzního správce.

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Ozbrojení podporovatelé hnutí Black Lives Matter při střetu s krajně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

Zapojte se do týdenního soutěžního kalendáře s decoDoma!
Zapojte se do týdenního soutěžního kalendáře s decoDoma!

Hledáte inspiraci pro zvelebení svého domova? Vítejte u decoDoma, kde najdete všechno od vybavení kuchyně, přes napínací potahy až po potřeby na...