• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

DOPISY REDAKCI

Česko

Bezzásahovost škodí srdci Šumavy

Ad LN 16. 7.: Neodepisujme srdce Šumavy

Spor o Šumavské lesy už dávno přerostl rámec rozdílného přístupu ochranářů a lesníků k řešení kůrovcové kalamity. Stal se ukázkou přístupu ekologistické ideologie k životnímu prostředí člověka. Ekologisté rozdělují svět kolem sebe na přírodu a člověka. Zasahování člověka do prostředí považují za nepřirozené, a proto se snaží prosadit co nejvíce takzvaných bezzásahových území, jako například v centrálních částech Šumavy.

Člověk je ale živý organismus, který je přirozenou součástí ekosystémů a zasahuje do svého životního prostředí v kladném i záporném smyslu, tak jako ostatní organismy. Příroda je evoluce. Je to vývoj všeho kolem nás, včetně nás lidí. Je to nesmírně složitý souhrn toho, jak organismy zasahují do svého životního prostředí a tím i do životních prostředí ostatních organismů.

Přírodě je jedno, jestli na Šumavě bude v budoucnu krásná krajina s užitečnými lesy, které tvoří bohatství společnosti, nebo zpustlé, neprůchodné území s plochami v různých stadiích sukcese. Jedno to ale nebude příštím generacím, které po nás tuto krajinu zdědí a obviní nás z toho, že jsme prostřednictvím bezzásahových území tak zničujícím způsobem zasáhli do šumavských lesů.

Petr Navrátil, lesník

Poplašná zpráva

Ad LN 15. 7.: Výčepní ve zdravotnické putyce

Domnívám se, že kolega Hnízdil opakovaně přehání a bombastické tvrzení, že se pacient stal pokusným králíkem, je snad možno považovat za poplašnou zprávu. Zdravým lidem rozhodně žádné léky nepředepisuji a o nikom takovém mezi kolegy nevím. Náklady na léky nám ostatně sledují zdravotní pojišťovny.

Václav Sklenář, mudr.sklenar@tiscali.cz

Galerie odvolala Srpa. Zastane se ho někdo?

Ad LN 18. 7.: Srp a další kurátoři galerie dostali výpověď

Byl jsem informován, že na základě tzv. personálního auditu dala Galerie hlavního města Prahy výpověď panu Karlu Srpovi. Nevím sice, co přesně tento audit obsahoval, kromě již zveřejněné „výtky“, že se nestaral(?) o relevantní nákupy uměleckých děl do sbírek GHMP. V každém případě je tímto faktem zpečetěno to, že odchází jeden z posledních (ne-li poslední) schopných odborníků (a ti jsou vždy nečernobílí) na vizuální umění z našich renomovaných veřejných kulturních institucí.

Pana Karla Srpa jsem v minulosti rovněž občas kritizoval za možná příliš „jednosměrný“ pohled na současnou mladou scénu, přesto je jeho místo v našem kulturním povědomí podstatné. GHMP (pokud se plánovaně nezlikviduje například i spojením s Muzeem hlavního města Prahy) je vedle Rudolfina (které má však jinou programovou strategii) jedinou veřejnou institucí, která se v Praze profesionálně zabývá vývojem a strukturou současného umění a nebojí se (doposud) představovat i problematické výstavní projekty, a to velkou měrou právě díky panu Karlu Srpovi.

Pokud říkám, že odchází jeden z posledních významných odborníků, je to bohužel neoddiskutovatelný a snadno doložitelný fakt. Nyní čekám, kdo z našich mladých i nejmladších vizuálních umělců, kurátorů, teoretiků apod., kterým Karel Srp vytvořil úžasné startovací možnosti a podmínky, se ho veřejně zastane a podpoří jeho pozici.

Doufám, i když kdoví, že nebudu čekat marně?

Jiří David, Praha

Nemístná citace

Ad LN 17. 7.: Ti nám to dali pořádně sežrat!

Pan Suchý reagoval moudře, mírně a s obdivuhodným nadhledem nad brutalitou útoku proti jeho osobě. K meritu věci však nutno podotknout jednu věc. Je poněkud nešťastné, že cituje z Posledního slova Ludvíka Vaculíka. Vaculík totiž v témž Posledním slově napsal také toto: „Kdybych si založil divadlo, musím ho řídit tak, aby se udrželo, jinak s tím přestanu.“

Michal Šimek, Praha

Nepochopitelné ceny

Ad LN 17. 7.: V Česku se staví drahé tunely

Projížděl jsem před 14 dny po dálnici Slovinsko od severovýchodu k jihozápadu a zpět. Je neuvěřitelné, že tato dálnice byla stavěna za menší peníze než dálnice české. Vede totiž téměř v celé délce hornatým terénem, jakým žádná česká dálnice nevede, a jsou na ní četné tunely, které zase na české dálnici nemají obdoby. Argument o horším vybavení oproti českým dálnicím není konkretizován a nevím, čím je podložen. Povrchem dálnice to určitě nemůže být. Ještě k tomu počítání. Jeden kilometr by se měl postavit za 161,3 milionu Kč.

D47 z Ostravy do Bohumína je dlouhá 17 km a stála 14 miliard Kč a to je 823,5 milionu Kč na kilometr a to je pětinásobek průměru. Z tohoto porovnání potom je cena složité, dá se říci polohorské, slovinské dálnice zcela nepochopitelná.

Bedřich Centner, centner@holice.cz

Nejsilnější kupní síla

Ad LN 17. 7.: Děti mají platit za péči o rodiče. Opravdu?

Byla jsem potěšena čtvrtečními LN a chtěla bych poděkovat paní doktorce Šiklové. Senioři budou a v podstatě již jsou nejsilnější kupní silou, protože jejich představy o kvalitě života ve stáří se výrazně mění. Společnost, která propaguje na dvacetileté ženě barvu na šedivé vlasy a v reklamě jediná seniorka paní Jirásková má „vygumovány“ všechny vrásky, není na tuto skutečnost připravena.

Eva Pogodová, pogodova@seznam.cz

***

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy