Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Po vzoru (sovětského?) Ruska

Ad LN 9. 2.: Od podzimu se ruší zimní a letní čas

Snad jen titulek „Metrostav zaplatí prodražení Blanky ze svého“ by mi udělal větší radost než ten o zrušení letního času! Bohužel se to týká Ruska. Naši milí představitelé, teď je v módě „retro“. Nemohli byste zavzpomínat na staré časy a pro jednou zase udělat něco „po vzoru Sovětského…“ – pardon – Ruska?

Vladimír Čepelák, Praha

Obtížné srovnávání

Ad LN 7. 2.: Když na práva, tak do Brna

Přečetl jsem si článek pana Tomáše Němečka o právnických fakultách. V každém případě šlo o zajímavé čtení, zvláště citace některých hlasujících byly naprosto trefné (zejména o neuvěřitelném sebevědomí pražských absolventů a ústupu ze slávy brněnské fakulty pod vedením prof. Rozehnalové).

Nicméně si myslím, že srovnávat fakulty je vskutku velmi obtížné, což bych chtěl dokumentovat na případě poslední věty článku, která vyzněla tak, že kdyby se počítalo kritérium vybavenosti studovny, pak by výsledky byly jiné. Z vlastní zkušenosti totiž mohu říci, že pokud by se mělo brát v potaz kritérium knihovny, pak by výsledky měly být doopravdy jiné, ale v tom smyslu, že by brněnská fakulta měla své vedení posílit. V počtu svazků je sice pražská škola evidentně lepší, nicméně charakter a kvalita titulů je velmi diskutabilní. Na podzim minulého roku jsem potřeboval půjčit celou řadu knih týkajících se rozhodčího řízení. Ze zhruba dvaceti titulů jsem v pražské knihovně uspěl asi ve třech případech, v brněnské knihovně v patnácti.

Tomáš Slonek, advokát

Kočičina

Ad LN 9. 2.: Mladá republika Tahrír

Při líčení společenského kvasu na náměstí Tahrír jsem si vzpomněl na fotografii z loňského září, kdy kráčí čtveřice mužů Obama, Abbás, Netanjahu a Abdulláh II. vstříc izraelsko-palestinským jednáním. Egyptský list Ahram v prorežimní horlivosti provedl fotomontáž a zmíněnou čtveřici vede vstříc světlým zítřkům prezident Mubarak. Jeho dnešní pozice je ve hvězdách a jen o málo stabilnější je pozice jordánského krále, který rovněž čelí narůstající vnitřní krizi. Logicky vznikla debata o tom, jaký dopad má regionální chaos na blízkovýchodní mírový proces.

Vyhranila se dvě stanoviska. K prvnímu z nich dospělo nezávisle na sobě Turecko s Izraelem: je třeba jednání pozastavit a počkat, až se situace usadí. Možná se pak ukáže, že není s kým jednat. Druhé, naprosto opačné stanovisko, zaujalo zasedání tzv. blízkovýchodního kvarteta tuto sobotu v Mnichově: vzhledem k současné krizi je třeba jednání maximálně urychlit a dokončit tak, aby k ustavení palestinského státu došlo do září 2011. V Mnichově nepochybně jednali vynikající muži a ženy bohatých politických zkušeností a zralého úsudku, nicméně přesto se mi zdá, že když se Izrael s Tureckem, které se navzájem naprosto nemilují, shodnou, že něco je kočičina, tak to asi skutečně bude kočičina.

Miloš Hübner, Trnávka Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 – Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz. Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy.

Názory na této straně nevyjadřují stanovisko redakce