Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Europoslanec Ježek končí spolupráci s ANO. Jemu i Teličkovi vadí podpora Zemana

Česko

  11:13aktualizováno  14:03
PRAHA - Europoslanec Petr Ježek končí spolupráci s hnutím ANO. Oznámil to v úterý v dopise zaslaném předsednictvu hnutí, který má ČTK k dispozici. Ježek se s ANO rozchází v pohledu na podporu prezidenta Miloše Zemana a na vztah hnutí s komunisty a extremisty. Uvedl také, že má odlišné představy než vedení hnutí o požadavcích na osobu premiéra.

Petr Ježek foto: Wikimedia/Petr Ježek

Ježek v dopisu připomněl, že spojil síly s ANO v době, kdy se jeho preference pohybovaly kolem 1,5 procenta. ANO se podle něj tehdy snažilo změnit podmínky v české politice. „Profilovalo se jako protikorupční, liberální, středo-pravicové a proevropské hnutí a prosazovalo mimo jiné transparentnost, efektivní spravování země, posílení právního státu a vlivu republiky v Evropské unii,“ napsal.

Petr Ježek (52)

  • Datum a místo narození: 28. března 1965 v Praze Vzdělání: absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze
  • Současná funkce: poslanec Evropského parlamentu, v EP je členem hospodářského výboru a předsedou delegace pro vztahy s Japonskem
  • Praxe: po studiu řadu let působil v diplomacii, specializoval se na oblast Evropské unie - byl mj. radou na českém zastoupení v Bruselu, na přelomu tisíciletí vedl na ministerstvu zahraničí odbor EU a západní Evropy, v letech 2001 až 2003 byl na ministerstvu zahraničních věcí vrchním ředitelem sekce evropské integrace; v roce 2003 přešel na úřad vlády, kde se stal ředitelem sekce premiéra (tedy nejvyšším šéfem kanceláře předsedy vlády), kterým byl tehdy Vladimír Špidla; po Špidlově demisi krátce působil jako zahraničněpolitický poradce jeho nástupce Stanislava Grosse; v roce 2005 stál u zrodu lobbistické firmy BXL Consulting (spolu se společníkem Pavlem Teličkou; v souvislosti s aktivitami v hnutí ANO byla poradenská činnost společnosti koncem roku 2013 ukončena).
  • Do EP byl zvolen v květnu 2014 jako nestraník na kandidátce hnutí ANO.
  • Loni v listopadu Ježek oznámil, že v ANO vytvořil názorovou platformu s cílem usilovat o liberální a proevropské směřování Česka. Ježek řekl ČTK, že hnutí ANO by se mělo snažit najít společnou řeč s demokratickými stranami ve Sněmovně a mělo by se vyhnout spolupráci s KSČM a SPD. Zároveň vyjádřil politování nad tím, že ANO nepostavilo vlastního prezidentského kandidáta proti současné hlavě státu Miloši Zemanovi. Zemana kritizoval, že rozděluje společnost, odklání se od demokratického směřování a snaží se přimknout Česko k Číně a Rusku.

Podle Ježka sice ANO výrazně uspělo, postoje hnutí se ale zároveň posunuly. „Je to jiné hnutí a hraje jinou roli než dřív. V důsledku toho se s názory vedení hnutí ANO na zásadní politické otázky rozcházím, počínaje představou o předpokladech pro funkci premiéra, přes vztah k extremistům a komunistům, až po Miloše Zemana jako prezidenta republiky. Člověk nemusí být bývalý diplomat ani hovořit se současnými českými diplomaty po Evropě, aby viděl, jak je naše země opět oslabována,“ napsal.

Kritizoval pondělní rozhodnutí výboru ANO, který podpořil pro druhé kolo prezidentské volby Zemana. „V pohledu vedení hnutí se Miloš Zeman změnil po neuvěřitelně tragickém výkonu prezidentské funkce ‚z pokračovatele Klausovy éry, kandidáta, který by si prezidentskou kandidaturou pouze léčil ego, jako prezident by dál rozděloval společnost, z Hradu by se za jeho prezidentství stalo opět mocenské centrum, v němž by měly hlavní slovo kontroverzní osoby spjaté se Zemanovou politickou kariérou‘ (rok 2013), na kandidáta hodného doporučení volit,“ napsal Ježek.

Ježek se nebrání diskusi se zástupci hnutí ohledně budoucnosti svého mandátu v Evropském parlamentu. Upozornil ale, že zákon hovoří jednoznačně. Podle něj mandát přísluší zvolenému europoslanci bez ohledu na to, zda zůstane členem strany, za kterou byl zvolen.

Ježek má blízko k místopředsedovi Evropského parlamentu Pavlu Teličkovi (nestraník), který se s ANO rozešel už loni. Za důvody rozchodu tehdy Telička označil svůj nesouhlas s podporou, kterou měl ve vedení ANO Zeman, a vzdalující se pozicí mezi ním a předsedou ANO Andrejem Babišem v pohledu na evropské otázky.

Ježek byl do Evropského parlamentu zvolen na kandidátce ANO jako druhý v pořadí za Teličkou. Kromě nich má ANO v europarlamentu další dvě zástupkyně: Ditu Charanzovou a Martinu Dlabajovou. Žádná z nich zatím neuvedla, že by se s hnutím chtěla rozejít. Obě ale před prvním kolem prezidentské volby oznámily, že Zemana nepodporují.

Telička: Gól do vlastní brány

Také Telička hnutí ANO za pondělní doporučení volit Zemana kritizoval. Podle Teličky, který byl za ANO zvolen do europarlamentu, ale loni se s hnutím rozešel, ANO popírá mnohé z toho, co stálo u jeho zrodu. Kriticky se k Zemanovi staví i další europoslanec ANO Tomáš Ježek, jenž na Twitteru sdílel starší článek zveřejněný na stránkách hnutí, který označuje Zemana za ochránce korupce.

„Rozhodnuti ANO doporučit volit Zemana je, a říkám to nerad, gólem do vlastní brány, popřením mnohého, co zaznělo u zrodu hnuti, jakož i nezodpovědností z hlediska budoucnosti země. Veškerá zdůvodnění jsou neopodstatněná a neobstojí,“ napsal v úterý Telička na Twitteru.

23.ledna 2018 v 10:01, příspěvek archivován: 23.ledna 2018 v 11:42

Rozhodnuti ANO doporučit volit Zemana je, a říkám to nerad, gólem do vlastní brány, poprenim mnoheho, co zaznělo u zrodu hnuti,jakož i nezodpovednosti z hlediska budoucnosti zeme. Veškerá zdůvodnění jsou neopodstatnena a neobstojí.

V dalším příspěvku apeloval na voliče, aby v pátek a v sobotu přišli hlasovat o hlavě státu. „Výsledek bude nejspíš velmi těsný, proto jsem si i já vyzvedl voličský průkaz, abych přispěl ke změně, která přinese prezidentské funkci opět respekt, slušnost a vážnost. Po posledních několika letech by si to Česká republika zasloužila!“ uvedl. Podle něj se bude rozhodovat i o tom, nakolik bude politika na Hradě transparentní.

Ježek na Twitteru sdílel odkaz ze stránek ANO zveřejněný v roce 2012 s titulkem Miloš Zeman byl a je ochráncem korupce. Autor článku označuje ještě první kandidaturu Zemana na prezidenta před pěti lety za nevkusný žert a připomíná aféry spojené s jeho dřívějším politickým působením.

Bezprostředně po prvním kole voleb se Ježek vymezil vůči Zemanovi. „Mezi dvěma koly voleb se Češi snaží získat sílu k sesazení svého populistického prezidenta a k návratu ke kurzu na Západ,“ napsal tehdy.

Hnutí ANO v pondělí večer vyzvalo své členy, voliče a příznivce, aby hlasovali pro Zemana. Vedení ANO považuje nynější hlavu státu za zkušeného politika a ztotožňuje se s jeho postoji.

Proti Zemanovi se už dříve kromě Teličky a Ježka vymezovaly i zbývající dvě europoslankyně ANO Dita Charanzová a Martina Dlabajová. Také ostravský primátor Tomáš Macura už před prvním kolem voleb oznámil, že pro úřadující hlavu státu hlasovat nebude.

„Důvody Petra Ježka k odchodu z naší malé delegace respektuji a částečně s nimi souhlasím, zejména pokud jde o podporu stávajícímu prezidentovi. Že s podporou Miloše Zemana nesouhlasím, jsem deklarovala již před prvním kolem voleb a můj názor se nezměnil,“ sdělila LN Martina Dlabajová. „Klíčová je pro mě práce v Evropském parlamentu a ráda bych dokončila svůj poslaneckým mandát za hnutí, které mi dalo důvěru (přestože nejsem jeho členkou). V mnoha dalších věcech se s vedením hnutí shodnu, a tím je primárně to, že ČR musí být v EU aktivnější a jasně prosazovat své stabilní názory na zahraniční politiku.“ 

Podobně pro LN reagovala i Dita Charanzová: „Rozhodnutí pana Ježka jsem přijala jako fakt, o podobném kroku neuvažuji. Doporučení hnutí ANO o volbě prezidenta beru na vědomí, ale neztotožňuji se s ním. Jak jsem již veřejně deklarovala před i po prvním kole voleb, Miloš Zeman není můj kandidát.“

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat