25. února 2014 14:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dopravní podnik požaduje v kauze Opencard 20 milionů korun

Opencard - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opencard - ilustrační foto. | foto: MAFRA - Viktor ChladLidovky.cz

PRAHA Pražský dopravní podnik (DPP) uplatní v kauze, která souvisí s kritizovaným projektem opencard, škodu 20 milionů korun. Peníze bude chtít po bývalých zaměstnancích, sdělil mluvčí DPP Jiří Štábl. Představenstvo podniku uložilo svému zmocněnci, aby v trestním řízení uplatňoval nárok na úhrady škody.

Způsobit ji měli bývalý ředitel úseku služeb Tomáš Petana a bývalý vedoucí jednotky IT Jan Suntych, kteří zodpovídali za zpracování a organizaci veřejné zakázky na dodávku softwaru DOS (dopravní odbavovací systém). Ten byl potřeba, aby opencard mohla být využívána jako jízdní doklad. Přípravu softwaru zadal DPP společnosti Haguess.

ČTĚTE TAKÉ

"V této souvislosti se měli obžalovaní Petana a Suntych provinit tím, že při přípravě zakázky dostatečně neověřili, zda by pro DPP nebylo výhodnější zakázku zadat jinému subjektu," uvedl Štábl. Celkovou škodu znalecký posudek, který si nechala vypracovat policie, stanovil na 20,2 milionu korun.

Kritika ohledně tisku jízdenek

"Dopravní podnik tímto krokem jednoznačně potvrzuje svá dřívější prohlášení, ve kterých vždy deklaroval, že bude-li v jakékoliv trestní kauze prokázána a vyčíslena konkrétní škoda, neprodleně se přihlásí soudu a uplatní svůj nárok na náhradu," uvedl Štábl.

Dopravní podnik byl totiž v minulých dnech kritizován, že se nepřihlásil ke škodě ohledně tisku jízdenek. Policie v tomto případu obvinila pět lidí včetně Ivo Rittiga z praní špinavých peněz. Podle dřívějších informací médií uzavřel podnik s firmou Neograph nevýhodný kontrakt na výrobu jízdenek, který zprostředkovala společnost Cokeville Assets. Neograph jí prý odváděl 17 haléřů z každé jízdenky. Podle Nadačního fondu proti korupci byl konečným příjemcem těchto peněz asi Rittig. Lobbista nařčení fondu i policejní obvinění odmítá. DPP si nechal zpracovat posudek, podle kterého nelze prokázat, zda firmě vznikla škoda.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!