Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Dotace z programu Živel se nesníží o dary ze sbírek, uvedla Dostálová. Pojištění lidé budou zvýhodněni

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová hovoří s novináři 30. června 2021 v obci Stebno na Lounsku. Přes vesnici se přehnala větrná smršť a poškodila desítky domů. foto: ČTK

Aktualizováno
Praha - Dotace z programu Živel se nebudou podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) snižovat o dary z veřejných sbírek. Lidé, kteří jsou pojištění, budou zvýhodněni.
  8:45aktualizováno  9:16

Dotace na bydlení po tornádu se o dary z veřejných sbírek snižovat nebude, navrhne Dostálová

Do celkových nákladů na obnovu bydlení se bude počítat místo celého pojistného plnění jen 70 procent. Úpravu doznala také možnost převodů vlastnického práva na byt či dům, nově je budou moci mezi sebou převádět například rodinní příslušníci. Na mimořádném jednání to ve středu schválila vláda, sdělila ČTK Dostálová.

Místní část Hodonína Pánov byla též zastižena tornádem. Dobrovolníci tu odklízí...
Dobrovolníci odklízí trosky v zahrádkářské kolonii v Lužici.

Původně měl kabinet rozhodovat pouze o vypuštění bodu, který určoval, že dary z veřejných sbírek se budou od dotací odečítat. Podle Dostálové bylo smyslem tohoto znění, aby faktura na jedny náklady nebyla proplacená dvakrát.

„Vláda nikdy neměla v úmyslu, aby se dary odečítaly. Sousloví ‚veřejné sbírky‘ bylo úpravou nařízení vlády zrušeno,“ řekla ministryně později na tiskové konferenci ve Sněmovně. Z hlediska dvojího proplácení jedné faktury byly podle ní v minulosti problémy po povodních. „Za nepřesnosti v nařízení se omlouvám,“ dodala Dostálová.

Někteří zástupci opoziční stran také kritizovali také přístup programu k lidem, kteří si platili pojištění. Například podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové vláda nastavila podmínky pomoci tak, že kdo byl zodpovědný a platil si pojištění, je na tom hůř než nepojištěný.

Program Živel vznikl na pomoc lidem na jižní Moravě a Lounsku zasažených tornádem. Mohou získat dotaci až dva miliony korun a další tři miliony formou zvýhodněného úvěru.

Napřed přijde šok, pak uvědomění, říká psycholog hasičů. Někteří zasažení tornádem se už nikdy nechtějí vrátit

V případě čerpání zvýhodněné půjčky bylo dosud podmínkou, že dokud nebude splacena, nesmí žadatel převést vlastnické právo k obydlí nebo novému obydlí, na které byla podpora poskytnuta. Vláda schválila úpravu, podle které majetek mezi sebou mohou převádět například rodinní příslušníci.

Žádosti o pomoc z programu Živel přijímá Státní fond podpory investic. S vyplněním formulářů pomáhají v zasažených obcích úředníci. Na jižní Moravě k úterku podle Dostálové přijali více než 600 žádostí na obnovu bydlení či na zálohu na demolice.

Tornádo na jižní Moravě podle organizace Člověk v tísni poškodilo na Břeclavsku a Hodonínsku zhruba 1600 domů, dříve se mluvilo o 1200 budovách.

Autor: