Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bárta a spol. od přeběhlíků desítky milionů nedostanou

Věci veřejné po jednání o vnitrostranické krizi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věci veřejné po jednání o vnitrostranické krizi. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Pokud přejdou ke konkurenci, zaplatí Věcem veřejným sedm milionů korun. K tomu zavazovala "smlouva poslušnosti", kterou museli před volbami podepsat všichni poslanci nejmenší vládní strany. Karolína Peake ji spolu s dalšími poslanci nyní porušila.

Kromě přeběhlictví smlouva myslela i na to, aby její poslanci hlasovali v souladu se stanoviskem poslaneckého klubu. Pokud by tak nečinili, astronomická pokuta jim měla hrozit taktéž.

Zda bude nejmenší vládní partaj po odpadlících v čele s Karolínou Peake peníze chtít, zatím neví. Jedno je jisté: po poslancích Jaroslavu Škárkovi, Stanislavu Humlovi a Kristýně Kočí, kteří VV v minulosti také opustili, žádné miliony Bárta a spol. nevymáhali.

ČTĚTE TAKÉ:


"Nezaplatím, žádnou smlouvu jsem totiž nepodepsala," vzkázala serveru Lidovky.cz Jana Suchá, která se s Karolínou Peake rozhodla opustit poslanecký klub VV. A miliony od "zrádců" se zatím nezabývalo ani vedení strany. "K tomu vám zatím informace nemůžu poskytnout. Možná večer po jednání grémia," řekla serveru Lidovky.cz vedoucí PR oddělení partaje Šárka Janouchová ve středu odpoledne.

To potvrzuje i další odpadlík Viktor Paggio. "Zatím se mi kvůli tomu nikdo neozval," napsal serveru Lidovky.cz.


Kdyby sedm poslanců, kteří se přidali k Peake, opravdu peníze poslalo, přistálo by VV na kontě 49 milionů korun. Ztráty milionů kvůli neposlušnosti se však zřejmě rebelové bát nemusí. Znalec ústavního práva Jan Kysela z pražské právnické fakulty už před volbami uvedl, že smlouva je právně nevymahatelná.

Pokutu dosud nikdo z véčkařů neplatil, odmítnutí smlouvy však stálo už před volbami místo na kandidátce ve středních Čechách Danielu Göttelovou. Dřívější odpadlík VV Stanislav Huml ji vypověděl už v roce 2010, protože nesouhlasil se vstřícným postojem Radka Johna k činnosti bratrů Mašínů.

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....